İhaleye fesat karıştırma suçu
The cri̇me of bi̇d ri̇ggi̇ng
  1. Tez No: 428398
  2. Yazar: MEHMET BAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ UĞUR ERİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Ekonomik menfaat amacı ile işlenen suçların başında gelen suçların başında gelen ‟İhaleye Fesat Karıştırma" suçu Türk Ceza Kanunu'nun 235. maddesinde düzenlenmiştir. Bu hükmün 765 sayılı TCK'daki ihaleye fesat karıştırmayı yaptırım altına alan düzenlemelerden temel farkı, ihaleye fesat karıştırmayı oluşturan hareketleri seçimlik olarak göstermiş olmasıdır. Ancak uygulamada ve hukukçular arasında bu hükmün ne şekilde anlaşılması ve uygulanması gerektiği noktasında bazı tereddütlerin bulunduğu görülmektedir. Ayrıca TCK'nın 235. maddesi 6459 sayılı Kanunun 12. maddesiyle bir değişiklik geçirmiş, sırf hareket suçu olmaktan çıkarak zarar suçu haline gelmiştir. Çalışmamızda, ihaleye fesat karıştırma suçu, uygulamada ortaya çıkan sorunlar ve maddenin değişiklikten sonraki hali göz önünden bulundurularak incelemeye tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
Bid rigging, which is one of the major crimes commited gain, is regulated by Article 235 of the Turkısh Penal Code 5237. The main difference between this Article and the articles which refer the crime of bid rigging in Turkish Penal Code 765 is that Article 235 of the Code No. 5237 sets forth the conducts of bid rigging as optional. However, it is clearly seen that the lawyers and the practitioners have some hesitations about how to apply the Article. Morever, Article 235 of the Turkish Penal Code was amended by Article 12 of the Law No. 6459 and became a result crime that causes damage. In this article, the crime of bid rigging is examined considering the problems encountered in practice and the text of article 235 after the amendment.