İhaleye fesat karıştırma suçu
Bid rigging
- Tez No: 473483
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SİNAN ALTUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Devlet tarafından kamu hizmetleri yerine getirilirken ekonomik dengeleri sağlamak, eşitliği, şeffaflığı, dürüstlüğü ve verimliliği korumak adına, alım ve satımlarda ihale mekanizması işletilmektedir. Ekonomik çıkar amacıyla işlenen suçların başında gelen ihaleye fesat karıştırma suçunun, uygulama alanı itibariyle hem basit ihaleleri hem de çok yüksek meblağlı ihaleleri kapsaması sebebiyle hassasiyetle incelenmesi gerekmiştir. İhaleye Fesat Karıştırma suçu, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu md. 235'de düzenlenmiştir. Suç, kanunda topluma karşı suçlar başlıklı üçüncü kısım, ekonomi sanayi ve ticarete ilişkin suçlar adlı dokuzuncu bölümde yer almaktadır. 5237 sayılı TCK, bir önceki ceza kanunu olan 765 sayılı TCK'dan farklı olarak, ihaleye fesat karıştırma hareketlerini tek bir kanun maddesi altında ve seçimlik hareketler şeklinde düzenleme altına almıştır. Buna ek olarak 5237 sayılı Kanun md. 235, 6459 sayılı Kanun md. 12 ile yenilenmiştir. Bu çalışma, ihaleye fesat karıştırma suçundaki tüm bu değişiklikleri ayrı ayrı değerlendirmiş, değişiklikten sonraki halini göz önüne almış ve uygulamada ortaya çıkan sorunları aktarmıştır. Bu çalışmada, suç ve ekonomi politikasını etkileyen etmenlerden ihale ve ihalenin ilgili kavramları açıklanmış, kamu ihale mevzuatının uzmanlık ve bilgi gerektirmesi sebebiyle ihale hakkında temel bilgilere yer verilmiştir. Konular ile ilgili tüm mevzuat ayrıntılı olarak incelenerek izahı yapılmış; doktrinden, kişisel görüşlerden faydalanılarak konuyla ilgili yerleşik Yargıtay kararları ve Ceza Genel Kurul kararları taranarak değerlendirilmiş ve ilgili kısımlara işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
For the purposes of ensuring economic balance, and protecting equality, transparency, honesty and efficiency, bid mechanism has been operated by the Government. Bid rigging, which is the leading offense committed in order to gain illegal economic profits, needs to be analyzed delicately since it comprises both basic bids and high priced bids by its scope of application. Bid rigging has been regulated under the Article 235 of the Turkish Criminal Code Nr. 5237. The offense is elaborated in the Third Chapter named Offenses Against Community and the Ninth Section named Offenses in the Fields of Economy, Industry and Trading within the Code. Unlike the previous Turkish Criminal Code Nr. 765, the Code Nr. 5237 regulates the bid rigging as alternative acts and under a single article. Furthermore, The Code Nr. 5237 Article 235 has been renewed by the Article 12 of the Law Nr. 6459. This thesis assesses all amendments regarding bid rigging one by one, takes the amended Code into account and presents the problems emerged in practice. In this thesis, basic information regarding bid and related concepts, which affect offense and economic policy, is given on the ground that public procurement legislation requires expertise. All legislation with regard to these topics is discussed in detail, and the relevant decisions of the Supreme Court and the General Assembly of Criminal Chambers are examined by considering personal views and doctrine.