Kahramanmaraş Bölgesinde incir seleksiyonu ve selekte edilen bazı önemli tiplerin meyve doğuşları ve döllenme biyolojileri üzrinde çalışmalar
Kahramanmaraş Region for fig selection and the fruit bearing dates of the selected types were determined an fertilization biology studies
  1. Tez No: 38888
  2. Yazar: MÜRÜVVET ILGIN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYZİN KUDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
201 ÖZET Doğu Akdeniz Bölgesi'nde yer alan Kahramanmaraş ilinde iki yıl süre ile yürütülen bu seleksiyon çalışması sonucunda 52 farklı incir tipi belirlenmiştir. Belirlenen tiplerin ağaç ve yaprak özelikleri incelenmiş ve meyvelerinde pomolojik analizleri yapılmıştır. Üzerinde çalışılan tiplerin olgunlaşma başlangıcı, 15-30 Temmuz ile 15-30 Ağustos arasında değişmiştir. 463-2 Sarı ve 4622 incir tipleri en erken olgunlaşırken, Bardak incir tipinin 462-2'den 462-12'ye kadar olan tipleri ve öteki tipler 15-30 Ağustos arasında olgunlaşmaya başlayarak bölgede en geçci tipleri oluşturmuşlardır. Selekte edilen tiplerde en yoğun olgunlaşma dönemi ağustos başı-eylül sonu olarak saptanmıştır. Derim süresi en kısa olarak 25-40 gün arasında bulunurken, en uzun 4619 Paşa ve 4620 incir tiplerinde 60 günden fazla sürmüştür. 466-1 ve 466-2 Beyaz Özeri, 467 Siyah Özeri tipleri dışındaki tüm belirlenen tiplerin döllenmeye gereksinim gösterdikleri saptanmıştır. Bölgede ilekleme döneminin gerçekleştiği ve ilekleme süresinin 7-15 gün ile 15- 21 gün arasında değişikliği görülmüştür. Sürgündeki meyve sayısı bakımından en yüksek değer 10.3-12.0 adet arasında olurken, en düşük değerin 2.7-2.3 adet arasında gerçekleşmiştir. Yapılan gözlemlerde, saptanan tiplerin çoğunluğu orta derecede verimli yahut verimli bulunmuştur. Seçilen tiplerin yapraklanma başlangıcı, mart sonu-nisan başında gerçekleşmiştir ve yaprakların lop sayısı 3-7 arasında değişmiştir. Sürgündeki ortalama yaprak sayısı en fazla 18.0-20.5 adet, en az 4.5-4.3 adet kadar bulunmuştur. 461-1 Abbas tipi 71.5 g meyve ağırlığı ile en iri, 464-2 Siyah incir tipi ise 17.1 g meyve ağırlığı ile en küçük meyveli tip olmuştur. Tiplerin en ve boy değerleri meyve şekli ve ağırlığa bağlı olarak değişmektedir. Selekte edilen tipler içerisinde 467 Siyah Özeri, 463-8 Sarı, 464-1 Siyah, 4620 ve 469 tiplerinin boyunsuz oldukları belirlenmiştir.202 Ostiolum açıklığı en geniş 12.3-15.5 mm, en dar 0.1-0.2 mm arasında sap olarak saptanmıştır. Suda çözünebilir toplam kuru madde en yüksek (% 38.7) 465-2 Ağ inciri tipinde, en düşük (% 18.4) 4610 incir tipinde bulunmuştur. En yüksek titre edilebilir asitlik oranı % 0.68 (462-7 Bardak), en düşük ise % 0.04 (4618 Yeşil Abbas) olarak saptanmıştır. Seçilen tiplerin meyve şekli basık boyunlu ve küresel boyunlu olarak değişmektedir. Belirlenen tipler içerisinde kabuğu kolay soyulanların yanısıra soyulma sırasında ostiolum çevresinde kabuk kalan tipler de belirlenmiştir. Tipler çatlama açısından değerlendirildiğinde, hiçbirinde kabuk yüzeyinde aşırı çatlamaya rastlanmamıştır. Meyve rengi bakımından tipler arasında geniş bir dağılım izlenmekte ve meyve kabuk renkleri yeşil, sarı veya mor renklerin tonları arasında değişmektedir. Çekirdek 100 dane ağırlığı bakmından en yüksek değer (0.124 mg) 4614 Adi incir tipinden en düşük değer ise (0.070 mg) 462-7 Bardak tipinden elde edilmişlerdir. Bölgedeki meyve doğuş tarihleri tipler bazında incelendiğinde, Yellop ürününün doğuşunun mart-nisan aylarında gerçekleştiği, İyilop ürününün doğuşunun ise mayıs- haziran aylarına kaydığı saptanmıştır. Her meyve doğuşu içerisindeki çiçeklerin vegetasyon süresi boyunca olan gelişmeleri mikroskop altında incelenmiştir. Bu çalışmalarda iyilop ürününde, çiçeklerin reseptif oldukları dönemin haziran ayı olduğu ve ilk olgunlaşmanın temmuz sonunda meydana geldiği belirlenmiştir. Bütün bu değerlendirmeler ve Tartılı Derecelendirme Yöntemi sonucunda elde edilen bulgulara göre en yüksek puanlan alan Abbas çeşidinin 461-1, 461-2, 461-4, 461- 5, 461-6 tipleri, Bardak çeşidinin 462-1,462-3,462-4, 462-5, 462-6, 462-9, 462-12, 462-13 tipleri, 463-9 San, 468 Güzlek ve 4619 Paşa incir tipleri umutlu bulunmakla birlikte, bu tiplerin aynı iklim ve toprak koşullarında denenmesi ve elde edilecek sonuçlara göre yetiştiriciye önerilmesi yerinde olacaktır.
Özet (Çeviri)
203 SUMMARY In this selection work, carried out in Kahramanmaraş province in East Mediterranean region, 52 different fig types were determined Tree and leaf characteristics of these types were investigated and the pomological analysis of the fruits were performed. The ınıtatıon of the ripening of these types were changed between 15-30th of July and 1 5-30th of August. 463-2 San and 4622 fig types ripened the earliest and Bardak fig types between 462-2 and 462-12 and the other types began to ripen on 15-30th of August and found as the latest ones. In the selected types, the most of the ripening period was obtained at the beginning of August and at the end of September. The harvesting period was continued at least 25-40 days, and the longest period was about 60 days on 4619 Paşa and 4620 fig types. All the selected types, except 466- 1 and 466-2 Beyaz Özeri and 467 Siyah Özeri were found as fertilization requiring types The caprification period was occurred in June in the region and the caprification duration was changed between 7-15 or 15-21 days. From the view point of the amount of the fruits per shoot was found about the highest 10.3-12.0 fruits and the lowest 2.7-2.3 fruits. Although the shoot development was changing according to the years, the longest shoots were about 75.0-74.3 cm and the shortest shoots were about 3.4-4.0 cm. Most of the selected types have a good yield. The initiation of the leaves of the selected types were determined at the end of March and at the beginning of April and the lobed of the leaves were changed between 3 and 7. The amount of the leaves per shoot was the highest about 18.0-20.5 leaves per shoot, and the lowest about 4.5-4.3 leaves per shoot.204 The size values (width and length) of the selected types were changing according to the fruit shapes and weights. 467 Siyah Özen, 463-8 San, 464-1 Siyah, 4620 and 469 types were determined as without neck. The ostiolum width of the selected types were changed between 12.3-15.5 mm (the widest) and 0.1-0.2 mm (the narrowest). The total soluble solid content was found as the highest in 465-2 Ağ fig type (38.7 %) and the lowest (18.4 %) in 46 1 0 fig type. The total acid rate was determined as the highest 0 68 % (462-7 Bardak) and the lowest 0.04 % (4618 Yeşil Abbas). The fruit shape of the selected types was changed as oblate neck and spherical neck. Among the selected types, both easy peeling and not easy peeling ones were found. From the view point of cracking, very few cracking was seen. For the fruit rind color, there is a difference among the types and changed between green yellow to dark blue. For the weight of 100 seeds the heaviest type was found as 4614 Adi fig (0.124 mg) and the lightest type was found as 462-7 Bardak (/.070 mg). The fruit bearing dates in in the region, occording to the types were determined as March-April for the Breaba crop and May-June for the Main crop. Mammoni crop bearing date of the male trees was accured in March- April. The development of the flowers in each syconia during the vegetation period were investigated under the microscope. In these studies, considering the main crop, the flowers were found reseptive in June and the ripening occurred at the end of July. According to these evaluations and the“weighted-rankit method”although 461-1, 461-4, 461-5 types of Abbas, 462-1, 462-4, 462-6 and 462-12 types of Bardak and 4619 Paşa ftg types were found as the hopefull types, these types have to be205 experimented under the same climatic and soil conditions and then could be recommended to the «rowers