Farklı canlı ağırlıkta kesilen kastre edilmiş alman alaca x kıl melezi oğlakların yoğun besi koşullarındaki performansları
- Tez No: 38889
- Danışmanlar: PROF.DR. OKAN GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
39 ÖZET Bu araştırma, kastre edilmiş ve kastre edilmemiş Alman Alaca x Kıl (Gl) melezi erkek oğlakların, 25kg ve 30 kg kesim ağırlığına kadar besi performansları ve karkas özelliklerini ortaya koymak amacı ile yapılmıştır. Denemede kullanılan oğlaklardan yarısı 1 günlük yaşta kastre edilmiştir. Oğlaklar,emişme döneminde gelişmelerini izleyebilmek için 2 haftalık arayla tartılmışlardır. 8 haftalık yaşta sütten kesilen oğlaklar, kesif yem (ad libitum) ve kuru otla (300g/gün) beslenmişlerdir. Tüketilen yem miktarı ve canlı ağırlık kazancı haftalık tanımlarla grup düzeyinde belirlenmiştir. Oğlaklar hedeflenen canlı ağırlıklara ulaştıklarında besiye son verilmiş ve her gruptan yeterli düzeyde hayvan kesilerek karkas özellikleri incelenmiştir. Sütten kesime kadar, günlük canlı ağırlık kazancı bakımından kastre edilmiş ve kastre edilmemiş gruplar arasında istatistiksel olarak önemli bir farklılık bulunmamıştır (P>0.05). Fakat besi döneminde, gerek günlük canlı ağırlık kazancı gerekse yemden yararlanma oranı bakımından kastre edilmemiş gruplar kastre edilmiş gruplardan daha yüksek değerlere sahip olmuşlardır. Bu değerler 25kg ve 30kg kesim ağırlıklarındaki kastre edilmiş gruplarda sırası ile 132g ve 6.51kg, 90g ve 6.82kg; kastre edilmemiş gruplarda aynı sırayla 159g ve 4.93kg, 119g ve 6.49kg olarak belirlenmiştir. Buna göre hedeflenen 25kg ve 30kg kesim ağırlıklarına kastre edilmiş oğlaklar 87 gün ve 148gün; kastre edilmemiş gruplar 80gün ve 127günde ulaşmışlardır. Soğuk karkas ağırlığı 25kg ve 30kg canlı ağırlıkta kesilen kastre edilmiş gruplarda 12.70±0.35 ve 15.46±0.29kg; kastre edilmemiş gruplarda 12.20±0.56 ve 14.6010.51 kg olarak bulunmuştur. Soğuk karkas ağırlığına göre karkas randımanı aynı sıralamaya göre %49 ve %51, %47 ve %46 olarak saptanmıştır (P0.05). Soğuk karkas ağırlığına göre karkastaki kemik, kas, üst yağ ve kasarası yağ oranları sırasıyla 25kg kesim ağırlığındaki kastre edilmiş oğlaklarda %24.29±0.67, %57.18±1.06, %7.44±0.24, %9.89±0.79; kastre edilmemiş oğlaklarda %24.49±0.39, %59.42±0.90, %5.62±0.75, %8.97±0.89; 30kg kesim ağırlığındaki kastre edilmiş oğlaklarda %20.12±0.26, %56.44±0.90, %12.67±0.69, %9.55±0.17; kastre edilmemiş oğlaklarda %23.41±0.77, 59.56±0.53, %6.35±0.49, %9.30±0.59 olarak bulunmuştur. Değerli karkas parçalarından kaburgalar ve butların soğuk karkastaki oransal payları sırası ile 25kg canlı ağırlıkta kesilen kastre edilmiş oğlaklarda %25.66±1.02 ve %34.48±0.40; kastre edilmemiş oğlaklarda %25.08±0.40 ve %32.84±0.82; 30kg canlı ağırlıkta kesilen kastre edilmiş oğlaklarda %24.18±0.64 ve %31.81±1.24, kastre edilmemiş oğlaklarda %24.98±1.38 ve %32.16±0.57 olarak saptanmıştır. Bu özellikler bakımından gruplar arasında önemli bir farklılık olmamakla birlikte elde edilen değerler kastre edilmiş gruplarda daha yüksek bulunmuştur (P>0.05). Soğuk karkas üzerinde alınan bazı karkas ölçülerinden; karkas uzunluğu ve but uzunluğu, 25kg canlı ağırlıkta kesilen kastre edilmiş oğlaklarda 56.25±0.77cm ve 29.75+1. 12cm, kastre edilmemiş oğlaklarda 56.12±0.96cm ve 29.50±0.29cm, 30kg canlı ağırlıkta kesilen kastre edilmiş oğlaklarda 56.33±1.45cm ve 30.83±0.16cm, kastre edilmemiş oğlaklarda 57.25±0.63cm (P>0.05); but çevresi ve göğüs çevresi ortalamaları aynı sıralamaya göre 58.75±0.32cm ve 67.00±0.79cm, 55.37±1.14cm ve 66.75±l.llcm, 58.33±0.16cm ve 72.00±0.50cm, 56.25±0.25cm ve 70.62±0.62cm olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
41 SUMMARY Fattening Performance of Castrated German Fawn Goat x Hair Goat Crossbred Kids at Different Slaughtering Weights. The present study was carried out to determine the effect of castration on fattening performance, carcass characteristics and the slaughtering weight of German fawn goat x Hair goat (Gl). At the beginning of the experiment when the kids were one day old, they were castrated. They were weighted at the beginning and there after with 15 days interval until weaning at 60 days old. After weaning, they were fed ad libitum with a concantrate and given 300g/day/kid good guality alfalfa hay for a fattening until they reached 25 or 30kg live weight. At the end of the experiment 4 animals from each treatment group (group 1: castrated 25kg slaughtering weight, group 2: castrated 30kg slaughtering weight, group 3: intact 25kg slaughtering weight, group 4 : intact 30kg slaughtering weight ) were slaughtered and their carcasses were evaluated.