Paul Scott ve Cumbrian Mavisinin baskı teknikleri ile uygulanması
Paul Scott and Cumbrian Blue's using with printmaking techniques
- Tez No: 388885
- Danışmanlar: DOÇ. GÜLDANE ARAZ AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Baskı Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Baskı sanatları günümüzde birçok sanat alanını etkilemektedir. Resim, seramik, heykel, cam gibi sanatlar baskı tekniklerini kendi teknik uygulamaları ile birleştirerek yenilikçi çağdaş sanat eserleri sunmaktadırlar. Özellikle seramik sanatçıları baskıresmin bütün tekniklerini kullanmışlardır. Bu teknikler ve resmin biçim elemanlarını seramik formla birleştiren sanatçılar, eserlerinde anlamsal bir bütünlük oluşturmuşlar ve seramik sanatını zenginleştirmişlerdir. Bu sanatçılardan olan İngiliz sanatçı Paul Scott, tarihi değeri olan, çoğunlukla kırık seramik tabaklar üzerine görsel tasarımlarını baskı tekniklerini kullanarak başarıyla uygulamıştır. Paul Scott'ın rengi Cumbrian Blue(s), geleneksel Çin ve İngiliz porselenlerinde kullanılan maviden esinlenilmiştir. Eski tarihi değeri olan mavi-beyaz seramik tabak desenleriyle, kendi desenlerini kolaj ile yeniden düzenleyen sanatçı, eskinin etkisini bozmadan yeni semboller yaratarak kavramsal anlamlar oluşturmuştur. Paul Scott'ın yaşadığı şehir olan Cumbrian kasabası ve İngiliz sanat anlayışı, sanatçının estetik ve politik yaklaşımı da sanatsal gelişimini etkilemiş ve ortaya çıkan eserler bu yaşanmışlıklarının görünümleri olarak değer kazanmıştır. Bu amaçla tez çalışmasında Paul Scott'ın çağdaş bir yaklaşımla yeniden yorumladığı kullanılmış seramikler araştırmacı bir yaklaşım ile incelenmiştir. Sanatçının disiplinlerarası çalışması hem sanatsal hem de teknik anlamda çalışmalarına zenginlik katmaktadır. Paul Scott'ın çevresel ve toplumsal konuları ele aldığı eserlerinde, seramik ve baskıresim gibi iki ayrı sanat disiplinini bir arada kullanması ayrıcalıklı bir çalışmayı gerektirmiştir. Sanatçının kendisi ile kurulan iletişimden alınan bilgiler ve yazılı kaynaklar, sanatsal yaklaşımı ve eserlerinin incelenmesinde birincil kaynak oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Today; printmaking arts are effecting many art departments. Arts such as Paint, Ceramic, Sculpture, Glass could combine their techniques with printmaking art technique and ultimately compose reformist modern art works. Especially ceramic artists use all techniques of printmaking. The artists that combined these techniques and shape elements of paint with ceramic form, composed semantic integrity on their artworks and enrichen ceramic art one of these artists is, an English, Paul Scott; has successfully applied his visual design by print techniques on broken ceramic plates that has historical value Paul Scott's colour Cumbrian blue(s) inspired from blue on traditional English and Chinese porcelains. Artist created collages with Blue-White ceramic plate patterns that has old historical value, and his own artworks, thus created new symbols with conceptual denotation. Cumbrian town where Paul Scott is living and English art insight affected artist's aesthetic, political attitude and artistic improvement. The created artworks got their values from perspectives gained by these life experiences. In this thesis study, the used ceramics which are contemporarily reinterpreted by Paul Scott are scrutinizingly surveyed. The interdisciplinary works of the artist enriches his works in artistic and technical way. The works in which environmental and social issues are subject of Paul Scott; using two art disciplines, ceramics and printmaking, necessitates a unique study. The written sources and information obtained from communication with the artist were the primary resources on inspecting his artistic approach and works.