Grafik tasarımda görsel bütünlük oluşturmada tipografi ile görseller arasındaki ilişki ve sanat eğitimindeki yeri
The relation between typography and visuals while creating unity in graphic design and its place in art education
  1. Tez No: 206030
  2. Yazar: ÇINLA YÜCEBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. ARİF ZİYA TUNÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Reklamcılık, Education and Training, Fine Arts, Advertising
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
ünümüz bir iletişim ve bilgilenme çağıdır. Kalabalık şehir merkezlerindeyoğun iş tempolarında çalışan bireylerin etrafı yüzlerce görsel mesaj ve grafiktasarım ürünü ile sarılmıştır: Amblem ve logolar, ilanlar, afişler, kitap, dergi vealbüm kapakları, gazeteler ve reklam panoları... Tüm bu grafik tasarım ürünleribirbiriyle büyük bir rekabet içindedir. Grafik tasarımın amacı okunan ve izlenen ikiboyutlu görüntüleri tasarlayarak izleyiciye bir mesaj iletmek, bir ürün ya da hizmetitanıtmaktır. Grafik tasarım ürününün başarısı, mesajını hedef kitlesine iletebilmesinebağlıdır. Mesajın başarıyla iletilebilmesi için ise tasarımda görsel bütünlükoluşturmak gerekmektedir. Grafik tasarımda görsel bütünlük, tüm tasarımelemanlarının birbiriyle ilişki içinde düzenlenerek tamamlanmışlık hissiyaratılmasıyla sağlanır. zleyici bir mesajda daima bütünlük arar; aksi halde tasarımaolan ilgisini kaybeder.Sağlıklı bir iletişim için grafik tasarımcı birçok farklı alanda uzmanlaşmalıdır.Temel tasarım eleman ve ilkeleri; grafik tasarımın temel elemanları olan format,görsel ve tipografi; görsel algılama bu alanların başında gelmektedir. Tipografikelemanlar, sözel bilgileri içeren ve ileten harf, rakam ve noktalama işaretlerindenoluşan yazılarken; görsel elemanlar fotoğraf ve illüstrasyonlardır. Fotoğraf, ışığaduyarlı bir malzeme üzerine ışığın odaklanması ile oluşturulan görüntülerin geneladıyken; illüstrasyon çizim, boyama ya da bilgisayar ortamında alanında uzmanprogramlarla resimleme gibi tekniklerle oluşturulan, biçimden çok konuyuvurgulayan görsellerdir. nsan gözü etrafında gördüğü şeyleri bir bütün olarakalgılamaktadır. Ve bu algılama modelinde parçaların tek başlarına sahip olduklarıözelliklerin bütüne olan katkıları önem kazanmaktadır. Bu çalışma, grafik tasarımdagörsel bütünlük oluşturmada görseller ve tipografi arasında kurulacak olan ilişkininönemine dikkat çekmiş; bu ilişkinin kalitesinin nasıl yükseltileceği sorununacevaplar bulmaya çalışmış ve sanat eğitimindeki önemini vurgulamıştır.
Özet (Çeviri)
Our age is a communication and information age. In crowded city centersworking people are surrounded with thousands of visual messages and graphicdesign products like emblems and logotypes, advertisements, posters, book,magazine and CD covers, newspapers and billboards... All these graphic designproducts compete each other very much. The aim of graphic design is to convey amessage or present a product or a service by designing 2d readable and watchablevisuals. The succes of a graphic design product is related to its ability of conveying amessage. Creating visual unitiy is necessary for a successful communication. Visualunity in graphic design can be provided with a feel of completeness which formedwith a harmonic organization of elements. An audience always seeks wholeness in amessage; otherwise he / she loose his / her interest in design.For a healthy communication graphic designer should have expertise indifferent fields. Basic design elements and principles, the main elements of graphicdesign which are format, visuals and typography, and visual perception are majorfields of expertise. Letters, numerals and punctuation marks are typographicelements which contain and convey verbal information. Visuals are photographs andillustrations. Photograph is the general name of a visual which created by a lightfocused on a light sensitive paper. Illustrations can be made by drawing, painting orwith the help of a computer software. They emphasize theme, not form. Human eyepercieve its surrounding as a whole. In this perception model the contributions offragments to the whole is much more important than the characteristics of fragmentsitselves. This study put emphasis on the relation of typography and visuals in graphicdesign, try to find ways for making it high quality, and emphasize its place in arteducation.