Ulusal mahkemeler önünde Yabancı Kamu Hukukunun Uluslararası Hukuk bakımından konumu
Foreign Public Law before national courts in terms of International Law
  1. Tez No: 388973
  2. Yazar: ITIR ALADAĞ GÖRENTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAUF VERSAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Uluslararası özel hukuk ve kanunlar ihtilafı meselesi olarak yabancı yasaların uygulanması mahkemeler için sıradan bir görevdir. Ancak, uygulanması söz konusu olan bir yabancı kamu hukuku yasası ise, mahkemeler pek çok sorunla karşı karşıya kalmaktadırlar. Belirtilen problem ile ilgili pek çok sorunun ilki neden mahkemelerin yabancı kamu hukukunun uygulamakta istekli olmadıklarıdır. Yabancı kamu hukukunun bir şekilde uygulanacağı varsayılırsa, kamu hukukunun dalları arasında yaklaşım farklılaşmakta mıdır? Yabancı kamu hukukunun önmesele ya da lex causae olarak uygulanmasında bir fark var mıdır? Buna benzer soruların yanı sıra, tartışılması gereken muhtemelen en önemli mesele yabancı kamu hukukunun uygulanıp uygulanmayacağına kimin karar vereceğidir. Yukarıda sıralanan sorulara istinaden, yabancı kamu hukukunun uygulanması sorunu, bu konuyla diğer devletlere nazaran daha sıklıkla meşgul olmuş Anglo- Amerikan hukuk sistemini benimsemiş devletlerin yaklaşımları ve özelde de Türk hukuk sistemi çerçevesinde incelenecektir. Devletlerin yaklaşımlarına ek olarak, uluslararası örgütlerin yabancı kamu hukukunu uygulanır kılma yönündeki inisiyatif ve çabaları değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Application of foreign law is a routine task for courts when they are faced with questions concerning private international law. However, if the law to be applied is of public law character, courts will have to deal with several considerations. First of the many considerations is why courts should not apply foreign public law. Assuming the foreign public law is applied on way or another, does the approach differ from one branch of public law to another? Are there any differences between the application of foreign public law as preliminary question and lex causae? Along with these considerations, probably the most important issue to be discussed is who to decide whether or not to apply foreign public law. In accordance with the questions set out above, the problem of application of foreign public law will be examined by reference primarily to the law of states following the common law tradition where this question takes on added significance and Turkish law in particular. In addition to states' approaches, international organizations' and institutions' initiatives and efforts concerning the application of foreign public law will be examined.