Davranışları etkilemeye yönelik özel tüketim vergilerinin tutum ve davranışlar üzerindeki etkilerinin ampirik analizi: İstanbul ili örneği
The empi̇ri̇cal analysi̇s of the effects over atti̇tudes and behavi̇ors of exci̇se taxes whi̇ch have an i̇mpact upon behavi̇ors: Sample Istanbul provi̇nce
- Tez No: 388977
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN AKKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 472
Özet
Vergiler, toplumda insan yaşamını biçimlendiren ve yönlendiren bir maliye politikası aracı olarak bilinmektedirler. Aynı zamanda bu kamu aracının, insanların tüketimlerini, gelirlerini ve servetlerini belirli ölçüde azalttığı da kabul edilmektedir. Dolayısıyla vergilerin insanların psikolojilerini veya diğer bir ifade ile tutum ve davranışlarını açık bir biçimde etkileyebileceği söylenebilir. Bununla beraber bazı vergiler, toplum ve birey refahını arttırmak amacı ile konulmaktadır. Toplumun ve bireyin refahına katkı sağladığı düşünülen özellikle tütün, alkol gibi mamuller ile kumar hizmetleri üzerine salınan özel tüketim vergilerinin aynı zamanda bireylerin tutum ve davranışları üzerinde etkiler oluşturduğu veya oluşturabileceği birçok ampirik çalışma ile kanıtlanmıştır. Buna ilave olarak sağlıklı toplum oluşturmak maksadıyla uygulanan sağlık vergilerinin ve bilhassa çevresel iyileşmeye katkı sağlama amacına yönelik olarak çevre vergilerinin de bireylerin tutum ve davranışları üzerinde yönlendirici etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Bu kapsamda yapılan çalışmada, Türkiye perspektifinde tütün ve alkol mamülleri, kumar hizmetleri, olumsuz çevresel etkiler ve sağlık sorunlarına ilişkin konular üzerine salınan özel tüketim vergilerinin bireylerin tutum ve davranışları üzerindeki etkilerinin hangi yönde eğilim ortaya koyabileceğinin tesbiti amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The taxes are generally known as a fiscal policy tool which shape and effect human life. Also the taxes significantly can decrease the consumptions and incomes and wealths of the people under certain conditions. In the light of this information, regarding to taxes can be said that the taxes can effect psychologies of the people or in other words their attutudes and behaviors. Nevertheless, some taxes are imposed so as to increase the prosperity of societies and individuals. Particularly, society and individual prosperity can rise in the presence of behaviors oriented excise taxes which imposed over alcoholic beverages, tobacco products, gambling services and with relation to environment and health implementations. Also these taxes can affect in accordance with social and economic constructions of the countries over attitudes and behaviors of the people. In this Context, the effects of behaviors oriented excise taxes which imposed over the attitudes and behaviors from the perspective of the Turkey will be analysed in this study.