Kurumsallaşma düzeyinin örgütsel yetenekler açısından inşaat sektöründe algılanan müşteri değerine etkisi
Mediating effects of organizational capabilities on the relationship between institutionalization and customer value: A field research in construction sector
  1. Tez No: 388976
  2. Yazar: UĞUR EMRE TEMELLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP İBRAHİM PINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 278
Özet
Günümüz dünyasında yaşanan küreselleşme sürecinin; ekonomik, bilimsel, ticari ve siyasi alanlara olan etkisi artmaktadır. İletişim teknolojilerinin hızlı gelişmesi ile birlikte dünyada mesafeler kısalmakta, bilgiye ulaşılabilirlik kolaylaşmakta ve ihtiyaçların karşılanması kolaylaşmaktadır. Son yıllarda inşaat ve gayrimenkul sektöründe yaşanan gelişmeler, hem ulusal hem de uluslararası işletmelerin, rekabet avantajı yaratmak için farklılık yaratmalarını gerektirmektedir. Bu nedenle işletmeler, yapısal değişikliklerle kendilerini çağın gerekliliklerine adapte etmeye çalışmaktadır. Değişen ve gittikçe zorlaşan ortam koşulları, işlerin yapılma şekil ve sürelerini değiştirmektedir. Kurum yapıları takım çalışmalarına adapte edilirken, kurum hizmet kalitesine yönelik beklenti de müşteri nezdinde artmaktadır. Tüm bu değişimler kurumsallaşmanın unsurları ile örgütsel yetenekler arasındaki ilişkiyi etkilerken, müşteri değeri ön plana çıkmaktadır. Bu nedenle bu tez çalışması kapsamında, kurumsallaşma unsurları olarak belirlenen değişkenlerin örgütsel yetenekler aracılığı ile müşteri değerine olan etkileri incelenmektedir. Bahsi geçen ilişkilere yönelik hipotez, inşaat sektörünün en önemli aktörlerinden biri olarak görülen toplu konut ve gayrimenkul üretimi yapan inşaat işletmeleri açısından ele alınmıştır. Söz konusu işletmeler, İstanbul ili kapsamında sınırlandırılarak çalışmaya dâhil edilmiştir. Çalışmanın son bölümünde İstanbul ili sınırları içinde Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ve Emlak Konut projelerinde gayrimenkul üretimi yapan inşaat işletmelerinin kurumsallaşma unsurları ele alınmış, bu unsurların örgütsel yetenekler aracılığıyla müşteri değerine etkileri bir alan araştırmasıyla ortaya konmuştur. Bu amaçla elde edilen verilerin analizinde; Faktör Analizi, Güvenirlik Analizi, Bağımsız İki Grup Ortalaması t-testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Sobel Testi, Basit Regresyon Analizi ve Çoklu Regresyon Analizi yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma kapsamında kurumsallaşma unsurları ile örgütsel yetenekler arasında ve kurumsallaşma unsurları ile müşteri değeri arasında etkileşim olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca kurumsallaşma unsurlarının örgütsel yetenekler aracılığı ile müşteri değeri üzerindeki açıklayıcılığa etkisi olduğu ve böylece kurumsallaşma unsurlarının müşteri değeri üzerindeki etkisinde örgütsel yeteneklerin önemli bir role sahip olduğu belirlenmiştir. İnşaat ve gayrimenkul sektörü aktörleri için öneriler tartışma bölümünde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In contemporary world we observe a just globalization of economic, scientific, commercial, and political affairs. With rapid growth of communication technologies the distances become shorter, accessibility increases and satisfaction of the needs eases. With in recent years, developments in construction sector requires the local construction firms to mature themselves and implement faster differentiation to keep up with the competition. Thus, the companies have to keep up with the changes of information age and go through structural changes. For instance, the way jobs are done and the duration of processes have changed. Organizational structures are becoming adapted to team dynamics. In the meantime, customer expectations of service quality are increasing. Management literature indicates there is a link between institutionalization and organizational capabilities. Therefore, in this dissertation the effect of institutionalization factors on customer value is investigated through organizational capabilities. This study was conducted in the city of Istanbul. In the last part of the dissertation, companies producing public housing and real assets are evaluated by their institutionalization, organizational capability and the effects of aforementioned factors on customer value is shown. The data collected in this respect is analyzed using Factor analysis, Reliability analysis, Independent Sample t-test, Multiple Variance analysis, Sobel and Regression tests. As a result, it is revealed that there is a relationship between institutionalization and organizational capabilities, as well as the relationship between institutionalization and customer value. Besides, organizational capabilities act as a amediator between institutionalization and customer value. In this respect, institutionalization increases organizational capabilities and those capabilities contribute positively to customer value. Suggestions for the actors of construction and real asset sectors are discussed.