Kamu hastanelerinde tıbbi sekreterlerin iş doyum düzeyleri: Antalya Atatürk Devlet Hastanesi örneği
Medical secretaries' level of job satisfaction in public hospitals: Antalya Atatürk State Hospital sample
- Tez No: 389004
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEBAHATTİN TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Sağlık çalışanları işlerini yaparken problemi olan ve bunun için çare arayan insanlarla ilgilenmek ve onlara hizmet vermek durumundadırlar. Son yıllarda sağlık sektöründe yaşanan değişikliklerle birlikte hastaların istek ve memnuniyetlerine daha çok dikkat edilmeye başlanmıştır. Müşteri memnuniyeti kavramının da kalite anlayışı ile birlikte hastane çalışanlarına yerleşmesi, çalışanların bu konuda daha hassas davranmalarını gerektiren bir gelişme olmuştur. Bu doğrultuda dikkat edilmesi gereken nokta, hastalara hizmet veren çalışanların da iş doyumu olmaktadır. İş doyum düzeyleri yüksek olan çalışanlar, davranışlarında memnuniyeti karşılayabilecek, düşük olan çalışanların hastalarla sorun yaşama ihtimalleri daha fazla olacağından verilen sağlık hizmeti de hasta tarafından o oranda kötü olarak algılanacaktır. Hastanelerde hasta ile çok sık karşılaşan ve diyalog halinde olan tıbbi sekreterlerin iş doyum düzeyleri bu nedenle önem kazanmaya başlamıştır. İş doyumu; alınan ücret, çalışma ortamı, yöneticiler ile olan ilişkiler, çalışma arkadaşlarıyla olan iletişim, güvenlik, sosyal güvence gibi birçok faktöre bağlı olarak sağlanabilir. Tıbbi sekreterler emeğe dayalı bir hizmet sektörü içerisinde yer aldığından, çalışanlardaki iş doyumsuzluk düzeylerinin fazla olması çalışan verimini düşürüp işletmenin imajını olumsuz yönde etkileyebilir. Araştırmada anketler, Antalya Atatürk Devlet Hastanesinin poliklinik, servis ve idari birimlerinde taşeron firma bünyesine bağlı olarak çalışan 156 tıbbi sekretere tamsayım yöntemiyle uygulanmıştır. Veri toplamada personelin bireysel özellikleri ve çalışma koşullarını belirlemeye yönelik bir form hazırlanmıştır. İş doyumlarını ölçmek amacı ile de“Minnesota İş Doyum Ölçeği”kullanılmıştır. Sonuçlar SPSS 20.0 programı ile değerlendirilmiş. Soruların ve alt boyutlarının birbiri ile aralarındaki ilişkileri belirlemek için Pearson Korelasyon analizinden faydalanılmıştır. Aralarında yüksek ilişki görülen değişkenler çapraz tablolar yardımıyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Health workers have to serve and take care of the people who have problems. Due to the recent developments in health care industry, more attention is paid to patients' demands and satisfaction. Since both customer satisfaction phenomenon and qualified service view are acquired by heath workers, health workers begun to consider these concepts more sensitively. Hence the job satisfaction of the health workers that serve patients has become significant. The workers who have higher levels of job satisfaction provide more qualified service than the workers who have lower job satisfaction level. So the service from the second group of workers is considered as poor. Because of the service quality, job satisfaction fact has an immense importance for the workers who have more dialogues with the patients, namely medical secretaries. Job satisfaction is based on several factors such as the salary, working conditions, safety, social security, and the relationship with managers. When the group in question (Medical Secretaryship) is in a labor intensive service sector, the job dissatisfaction not only decreases the workers performances, but also damages the image of the enterprise. In this research, surveys are conducted on 156 medical secretaries who work in clinics, and services that are operated by a subcontractor in Antalya Ataturk State Hospital. During the data gathering process, conductors also considered the distinct personal features and working conditions of the workers. To measure the job satisfaction levels, Minnesota Job Satisfaction Scale and data collection form were used and the results were evaluated with SPSS 20.0 program. After the assessment; for one continuous and one intermittent variable analysis t test, to compare the average of more than two variables one way Anova test, to observe the variables that causes differences Post HocTukey test, and to investigate the relationship between one dependent variable and one or more independent variables regression analysis were used. Manova and factor analysis were utilized to examine the subdimensions of the scale. Lastly, the Pearson's Correlation analysis was used to determine the relationship between questions and subdimensions.