Ankara'daki üniversite hastanelerinde çalışan tıbbi sekreterlerin hizmetiçi eğitim ihtiyacı
  1. Tez No: 32484
  2. Yazar: AHMET KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. S. İLHAN SEZGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Dünyada son kırk yılda meydana gelen bilimsel ve teknolojik gelişmeler ve buna paralel olarak yaşadığımız değişim süreci hizmetle! eğitimin önemini her geçen gün artırmaktadır. Böylece hizmetiçi eğitimin rolü daha çok anlaşılmaktadır. Kurumlar, hizmetiçi eğitimin gerekliliğine ve önemine inanmasına rağmen, hizmetiçi eğitime yeterli yatırımı yapmadıkları gözlenmektedir. Hizmetiçi eğitim, bireyin sahip olduğu bilgi, beceri, mesleki tutum ve alışkanlıklarla ilgili davranışları, görevin nite liklerine uygun olarak geliştirme ve değiştirme sürecidir. Bu sürecin istendik davranış değişikliklerini sağlayabilmesi için, öncelikle işin tanımının ve analizinin yapılması gerekmektedir. Ancak, ülkemizin kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personelin bilimsel yöntemlerle hazırlanmış iş tanımı ve analizleri çok azdır. Bu araştırmanın amacı, Ankara'daki Üniversite Hastanelerinde Çalışan Tıbbi Sekreterlerin Hizmetiçi Eğitim İhtiyaçlarını Saptamaktır. Buna ulaşabilmek için de tıbbi sekreterlerin görev alanlarına dayalı olarak bir bilgi toplama aracı geliştirilmiştir. Araştırmanın evreni, Ankara'daki üniversite hastanelerinde görev yapan yönetici ve tıbbi sekreterlerden oluşmaktadır. Bu has taneler; Hacettepe, Ankara ve Gazi Üniversitelerine bağlı hastanelerdir. 87 hastane yöneticisi ile 109 tıbbi sekreter araştırmanın evrenini oluşturmuştur.Araştırmada bilgi toplama aracı olarak kullanılan anket formu yöneticiler için Form A, tıbbi sekreterler için Form B formu olarak ayrı ayrı hazırlanmıştır. Her iki anket formu da üç bölümden oluşmaktadır. Bunlar; kişisel bilgiler, tıbbi sekreterlerden beklenen davranışlar ve önerilerdir. Araştırmada bilgi toplama aracı olarak kullanılan anket formu araştırma kapsamına giren yönetici ve tıbbi sekreterlere uygulanmıştır. Bu anket, uzmanların, ön teste katılan deneklerin görüşleri alınarak ve araştırmacının hastane yönetimindeki bilgi ve deneyimlerinden yararlanılarak araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Araştırma verilerinin çözümlenmesinde; aritmetik ortalama, standart sapma, frekans, yüzde ve ankete katılan hastane yönetici ve sekreterlerin verdiği cevaplarda manidarlık olup olmadığını saptamak için (t) testi uygulanmıştır. Manidarlık düzeyi olarak 0.05 seçilmiştir. Ancak, 0,01 düzeyinde manidar çıkan farklar da ayrıca belirlenmiştir. Bu çalışmanın amacına yönelik olarak belirlenen alt problemlerin cevapları aşağıda özetlenerek maddeler halinde verilmiştir. 1. Araştırmanın kapsamı dahilinde olan Ankara'da bulunan üniversite hastanelerinde çalışan tıbbi sekreterlere yönelik olarak hazırlanmış iş tanımlarının olmadığı saptanmıştır. Ancak, Hacettepe Üniversitesi Hastanelerinde hazırlanmış bir yönergede tıbbi sek reterlerin görevlerini kapsayan bir liste olduğu yapılan araştırma neticesinde anlaşılmıştır.2. Tıbbi sekreter görevlerini yaparı personelin %53'ünün genel lise, %21'inin ortaokul, %14'ünün Ticaret Lisesi %7'sinin Yüksekokul, %5'inin ise bunlann dışındaki bir okuldan mezun oldukları saptanmıştır. Yüzdelerden de anlaşılacağı gibi mesleki bir unvan olan tıbbi sekreterlerin önemli bölümü meslek dışı öğretim kurumlarından mezundurlar. Ayrıca, hizmete girişte yapılan oriyantasyon eğitimi dışında bu personel grubuna düzenli bir hizmetiçi eğitim programı uygulanmadığı saptanmıştır. 3. Araştırma bulgularına göre tıbbi sekreterlerin; halkla ilişkiler, örgütünü tanıma, haberleşme teknikleri, tıbbi terminoloji, teknolojik gelişmeler ve bilgisayar, yazışma teknikleri ve enfeksiyonlardan korunma konularında öncelikli olarak hizmetiçi eğitime ihtiyaçları vardır 4. Hastane yöneticileri ve tıbbi sekreterlerin görüşleri arasında bilişsel ve devinsel alanlarla ilgili davranışlarda eğitim ihtiyaçları konusunda anlamlı bir fark olmadığı, ancak mesleki tutum ve iş alışkanlıklarını kapsayan davranışlarda anlamlı görüş farkı olduğu saptanmıştır
Özet (Çeviri)
SUMMARY During the last four decades, there were scientific and technological developments all over the world and as a result of this changing process, the importance of in-service training has been increasing day by day. Although institutions believe the importance and necessity of the in-service training. It is observed that sufficient investments for in-service training are not made. In service training can be defined as a process of changing individuals knowledge, skills, professional attitutes and habits according to her or his job reguirements. The first step of this process is to make job descriptions and analysis. Unfortunately,it Is not possible to obtain sufficient Job analysis and job descriptions in respect of scientific methodology for public institutions in our country. The purpose this study was to define the educational needs and priorities of in-service training for medical secretaries, who have been working on medical services at the university hospitals in Ankara. The population of this study consisted of the medical secretaries and managers at the university hospitals in Ankara. These university hospitals were defined as Hacettepe University, Ankara University and Gazi University. 87 Hospital managers and 109 medical secretaries served as of the sample of the study. ' To collect data for the study, a questionnarie in two forms as Form A and Form B were prepared to the hospital managers and vimedical secretaries respectively. The data collection instruments have been taking participant's opininions who included in the pre-tested of the instrument and also by taking opinions of the experienced hospital managers by the researcher's himself. To analyse the data, mean standart deviation, mode and percentages were used as descriptive statistics. Also to test the difference between views of managers and views of secretaries, (t- test) was used. Level of significance was selected at a = 0.05. Findings of the study can be summarized as follows. 1. There are not any job descriptions for the medical secretaries who have been working on medical services at university hospitals in Ankara. However, only one job description has been found related with the medical secretaries at the University Hospital of Hacettepe. 2. Education levels of the medical secretaries was observed as from % 53 of them graduated from general lycee, %21 of them graduated from middle school, % 14 of them graduated from vocational Business Lycee, %7 of them graduated from universities and %5 of them graduated from other educational institution which were not included above. As seen from the finding of the study medical secretaries which have a occupational title, unfortunatelly graduated from institutions unrelated with medical secretary.In addition, there was not any regular in-service training Vllprogram for these personnal groups except an orientation program done at the enterence of the job. 3. Priorities of inservice training of the medical secretaries were determined as to inform about public relations, information techniques, medical terminology, developments in technology, computer, report writing techniques and protection from the infections. 4. There was not a significant difference between the hospital managers and medical secretaries interms of their views related with cognitive and psycho-motor behaviours. However there was a significant difference between them interms of work habits and attitudies. viii