Türk kültür tarihinde spor ve Türklerin spora katkıları
Turkish cultural contributions to sports history of sports and Turks
  1. Tez No: 389023
  2. Yazar: NİHAT ÖZEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH MESUT AĞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Tarih, Sports, History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Hazırlamış olduğumuz bu çalışmada, Türk Kültür Tarihi'nde spor ve Türklerin spora katkıları çerçevesinde, literatüre katkı sağlayacak belirlemelerde / değerlendirmelerde bulunulmuştur. Bugüne kadar literatürde, konu ile ilgili olarak özellikle Türk Spor Tarihi'nin incelenmesine yönelik çalışmalar olduğu görülmektedir. Ancak bu çalışmaların daha çok“spor”kavramı doğrultusunda değerlendirmeleri içerdiği belirlenmiştir. Bu nedenle de çalışmada spor bakış açısından daha çok, Türk tarihinde, spor temelinde kültürel ve tarihsel sürecin nasıl şekillendiği konusu incelenmiştir. Bugüne kadar literatürde, konu ile ilgili olarak özellikle Türk Spor Tarihi'nin incelenmesine yönelik çalışmalar olduğu görülmekteyse de, bu çalışmaların daha çok“spor”kavramı doğrultusunda değerlendirmeleri içerdiği belirlenmiştir. Bu nedenle de çalışmanın, spor bakış açısından daha çok, Türk tarihinde spor temelinde kültürel ve tarihsel sürecin nasıl şekillendiği konusu incelenecektir. Özellikle temellerini Türk Kültür Tarihi'nden alan ve savaşa bir nevi hazırlık olarak önem arz eden sporun , bir spor olmak ötesinde, bir“yaşam biçimi”ve“savaş sanatı”olarak ele alınmasının da, yine çalışmanın önemini ortaya koyacak bir nokta olacağı düşünülmektedir. Tüm bu sürecin değerlendirilmesi anlamında da çalışma, Türklerin özel anlamda spora ve genel anlamda dünya tarihine katkıları ortaya konulacağından, çalışma önem arz edecektir, denilebilir. Çalışmada Orhun Kitabeleri, Göktürk Kitabeleri, Manas Destanı, Dede Korkut Hikayeleri gibi yerli edebiyattan yararlanılmasının yanı sıra, Yıldız'ın“Çağlar Boyunca Türklerde Spor”; Kahraman'ın Osmanlı Dönemi spor tarihi alanındaki araştırmalarından, Bal'ın Türk süvari birliklerine dair çalışmasından, Öztek'in Eski Türk kültürü ve sporları ile ilgili araştırmalarından ve Güven'in Türk spor tarihine dair makalelerinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study we prepared,determinations/evaluations that will contribute to literature within the context of sports in Turkish Culture History and benefits of Turks to sports have been made. Until today,although some Works have been seen in direction to the examination of Turkish Sports History,particuarly related to the issue,in the literatüre,it has been found out that this Works mostly contain evaluations to the concept of“sports”.Therefore ,in this study,how cultural and historical processes have been formed on the basis of sports in Turkish history will be examined rather than the perspective of sports. The study can be said to present importance since it will establish that,in specific sense,the contributions of Turks and in general sense its contributions to he world history will be put forward in the process of this evaluations. In the study,apart from making use of local literatüre tales such as Orkhun İnscriptions,Gokturk inscriptions,Manas Epic,Dede Korkut Tales,and of the Works by Yıldız as“Sports in Turks for Centuries”,and ofc researches by Kahraman in the field of Sports History of Ottoman Period,and of Bal about Turkish cavalry Troops,and of researches by Oztek about Ancient Turk Culture and Sports,and of the papers by Guven about Turkish Sports History have been utilized.