An empirical analysis of liberal doctrine as a development and political project
Liberal öğretinin bir gelişme ve politika projesi olarak ampirik analizi
- Tez No: 389056
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM ÜÇDOĞRUK GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
1980'li yıllardan bu yana dünya ekonomisi neoliberal fikirler doğrultusunda şekillendirilmektedir. Buna paralel olarak son otuz yıllık süreçte ekonomik ve politik yapının liberalleşmesi ekonomik kalkınma politikalarında hakim strateji olarak ortaya çıkmıştır. Bugüne dek birçok ekonomist serbest piyasa ve demokrasiyi ekonomik gelişmeyi sağlamanın ön koşulları olarak düşünmüştür. Ancak birçok geri kalmış ülkenin zayıf ekonomik performansı neoliberal politikaları uygulamanın daha yüksek bir ekonomik gelişme seviyesine ulaşmak için yeterli olmadığı gerçeğini ortaya koymuştur. Buna bağlı olarak, günümüzde uygulanan liberal kalkınma stratejileri ve politikaları son zamanlarda yeniden gözden geçirilmeye başlanmıştır. Bu tartışmalara paralel olarak, bu tez liberal ekonomik politikaların ve kurumsal düzenlemelerin ekonomik kalkınma üzerindeki etkisini incelemiştir. 185 ülkenin 1995-2013 dönemi verileriyle yapılan analizler liberal politikaların liberal ekonomistlerin düşündüğü kadar faydalı olmadığını göstermiştir. Her ne kadar toplulaştırılmış verilerle yapılan analizler liberal kurumsal düzenlemelerle ekonomik kalkınma arasında pozitif bir ilişki olduğunu gösterse de, bölgesel verilerle elde edilen ampirik bulgular demokrasi ve ekonomik serbestliğin bölgelerin çoğunun ekonomik kalkınma sürecinde önemli bir rol oynamadığını ortaya koymuştur. Hatta, bazı bölgelerde ekonomik ilerleme hızı ekonomik ve politik liberalizasyon sonucunda düşüşler yaşamıştır. Ayrıca, çalışma benzer politikaların bütün bölgelerde benzer ekonomik sonuçları doğurmadığını ve bunun da bölgeye özel faktörlerin kalkınmada oynadığı role işaret ettiğini göstermiştir. Genel olarak, bu bulgular bölgesel farklılıkları göz önüne almadan uygulanan genel geçer politikalara her zaman hızlı bir ekonomik kalkınmanın eşlik etmediğini ortaya koymaktadır. Dolayısıyla, bu tez, bir takım yaygın neoliberal politikaları uygulamaktansa, politika yapıcıların ve ekonomistlerin geri kalmış ülkelerde ve bölgelerde kalkınmayı destekleyebilmek için özel kalkınma stratejileri tasarlaması gerektiği sonucuna ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
Since 1980s, world economy has been shaped under neoliberal ideas. Parallel to this, liberalization of economic and political structure has become the dominant strategy in economic development policies over the last three decades. Up to date, many economists have considered free market and democracy as prerequisites for sustaining economic development. However, poor economic performances of many backward countries reveal the fact that following neoliberal economic recipes is not a sufficient condition to achieve higher development level. In this respect, the appropriateness of current development strategies and policies relying heavily on liberalization theme has gone into reconsideration recently. In line with these discussions, this thesis examines the impact of liberal economic policies and institutional arrangements on economic development process of countries. Analyses based on panel data of 185 countries over the 1995-2013 period show that liberal policies are not as beneficial as liberal economist have thought. Although pooled data analyses imply a positive relationship between liberal institutional arrangements and economic development, empirical evidences based on regional data suggest that democracy and economic freedom do not play any significant role in majority of regions' economic development process. Indeed, some regions have experienced slowdowns in the pace of economic progress due to liberalization efforts in economic and political structure. Also, it is found that same policies do not produce same economic outcomes in different regions, pointing out the role of region-specific factors in development. Overall, these evidences show that applying common set of policies without considering regional factors is not always followed by rapid economic development. Accordingly, this thesis concludes that rather than adopting common set of neoliberal policies, policy makers and economists should design more specific development strategies to support economic development process in backward countries and regions.