Türkiye'de denizcilik eğitimi veren meslek yüksekokulu ve fakültelerde kullanılan köprüüstü simülasyon sistemlerinin verimliliğinin incelenmesi
Examination of the efficiency of the bridge simulation system which used maritime education and training in vocational schools and faculties at Turkey
  1. Tez No: 774424
  2. Yazar: SERKAN BARIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET KANDİLLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Simülasyonlar, birçok alanda eğitim ve öğretim uygulamalarında kullanılmaktadır. Okullarda yapılamayan uygulamalar, simülasyonların gerçekleştirdiği gerçeğe benzetim sayesinde yapılabilmektedir. Denizcilik eğitiminde de kullanılan simülasyonlar, gemi ortamında yapılabilecek uygulamaların okul ortamında yapılabilmesini sağlamaktadır. Gemiadamlarının eğitimiyle ilgili uluslararası standartlar Gemi Adamlarının Eğitim, Belgelendirme ve Vardiya Standartları (STCW) Sözleşmesi'nde belirtilmiştir. Türkiye, STCW Sözleşmesine taraf bir ülke olduğundan, sözleşmenin gerekliliklerini yerine getirmekle yükümlüdür. STCW sözleşmesinde ve değişikliklerinde belirtilen kuralların içtüzüğe uygunluğunu sağlamak amacıyla, en son 2018' de Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanlık Makamı tarafından, Gemiadamları ve Kılavuz Kaptanlar Eğitim ve Sınav Yönergesi (GKKESY) yayınlanmıştır. Denizcilik okullarında uygulanması gereken asgari gereklilikler, bu yönergede yer almaktadır. Türkiye'de bulunan STCW A-II/1 müfredat programına uygun eğitim veren meslek yüksekokulları, STCW A-II/1 ve A-II/2 müfredat programlarına uygun eğitim veren fakültelerde köprüüstü simülasyon sistemi bulunması zorunludur. Bu çalışmada, Türkiye'de bulunan fakülte ve meslek yüksekokullarındaki köprüüstü simülasyonları incelenmiştir. Üniversitelerdeki köprüüstü simülasyonu kullanan öğretim elemanlarıyla yapılan görüşmelerde, simülasyon verimliliğinin arttırılması için önemli etkenler ortaya çıkarılmıştır. Bu etkenler, köprüüstü simülasyon sistemindeki görüntü sistemi, cihazlardaki gerçeklik, kullanım kolaylığı, davranışsal gerçeklik, çalışma ortamı (yapısal dizayn) ve sistemi koruyucu ekipmanlar olmak üzere altı başlıkta incelenmiştir. Okullarda kullanılan köprüüstü simülasyonları, her ne kadar klas kuruluş onaylı sertifikası olsa da verimlilik düşüren etkenler kaldırılarak, simülasyonlar daha verimli hale getirilmelidir. Bunu gerçekleştirmenin en etkili yolu da ulusal ve uluslararası sözleşmelerde yapılacak güncellemelerdir.
Özet (Çeviri)
Simulations are used in education and training exercises in many fields. Exercise which cannot be done in schools can be done by simulating reality with simulations. exercises, which can be done on ship, realise with maritime education simulators at school. Maritime education standards have been specified on The International Convention on Standards of Training, Certification and Watchkeeping for Seafarers (STCW). Since Turkey is a party to the STCW Convention, it is obliged to fulfill the requirements of the convention. In order to ensure the compliance of the rules specified in the STCW convention and its amendments with the by national rules of law, Turkey Republic Ministry of Transport and Infrastructure published Seaman and Marine Pilot Education and Examination Directive in 2018. The minimum requirements need to be applied in maritime schools are included in this directive. Vocational schools which implement STCW A-II/1 maritime education program and faculties which implement STCW A-II/1 ve A-II/2 maritime education program must to have ship-bridge simulation in Turkey. In this study, bridge simulations in faculties and vocational schools in Turkey were examined. Important factors for increasing simulation efficiency were revealed by the interviews with the academicians who using ship-bridge simulation at universities. These factors were examined under 6 headings: display system in the bridge simulation system, reality in the devices, ease of use, behavioral reality, working environment (structural design) and system protective equipment. Bridge simulations which use in schools should be made more efficient by removing the factors that reduce efficiency, even though they have a classification society approved certificate The most effective way to achieve this, national and international conventions rules need to be updated.