Adana ve İçel illerinde süt sanayinin yapısının gelişimi ve sorunları
- Tez No: 38907
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FARUK EMEKSİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
IV OZ Bu çalışmayla, Adana ve İçel illerinde, süt ve süt ürünleri sanayiinin yapısını ortaya koymak ve bu sektörde çeşitli aşa mal arda ki sorunları saptayarak öneriler geliştirmektir. Türkiye 'de Tarıma Dayalı Sanayii 'nin yapısı ve gelişiminin genel özellikleri itibariyle incelenmesi de araştırmanın amaçlan arasında yer almaktadır. Adana ve İçel illerinde bulunan süt ve süt ürünleri işleyen işletmelerden anket yöntemiyle elde edilen veriler oluşturmaktadır. İşletme anketleri dışında, araştırma bölgelerinde yer alan illerdeki Süt ve Yoğurtçular Odası yetkililerinden karşılıklı görüşme yoluyla alınan bilgilerden de yararlanılmıştır. Araştırma, bunlara ek olarak çeşitli ikincil verilerle genişletilmiş ve tamamlanmıştır. Araştırma sonucunda Adana ve İçel'de 'üretilen sütün çok büyük bir bölümünün kaçak sütçüler tarafından pazarlandığı, işletmelerin genellikle küçük ölçekli olduğu, tam kapasite ile çalışmadıkları, birçok işletmede hijyen kurallarına tam uyulmadığı, kullanılan üretim teknolojilerinin gelir olduğu, işletmelerin hammadde temini ile ilgili önemli sorunları olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The main purpose of this research is to determine the milk and milk products industries in Adana and İçel and to expose their problems in every step. At the same time, it is improved suggestions for this subject. Another purpose is to research the structure and development of TDS. The material of this study is the data which picked up from milk and milk products industries by survey method in Adana and İçel. At the same- time, datas picked from authorized persons by conversation method. The rosea re hs up ported and completed with second datas. The result of this research is to determined that the big quantity of milk production is selling with illegal in Adana and İçel. The Industries are generally small. They have low capacity and they do not work with full capacity. They do not obey cleanliness rules completely. Their technology is underdeveloped. And they have a serious problems with milk production.