Medya sektöründe mevcut muhasebe sisteminin Türkiye Muhasebe / Finansal Raporlama Standartları ile uyumlaştırılması: Bir uygulama
Convergence of existing accounting system in media sector in accordance with Turkey Accounting / Financial Reporting Standards: An applicatior
  1. Tez No: 389077
  2. Yazar: ÖZGÜN AKYOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ERDAL ÖZKOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 350
Özet
20. yüzyılın sonlarına doğru ivme kazanan küreselleşme olgusu, ülkelerin birbirleriyle olan ticari ilişkilerinde daha liberal adımlar atmalarını sağlamıştır. Atılan bu adımlar neticesinde ülkeler arası ticari ilişkilerin önünde bir engel oluşturan sınırlar ortadan kalkmış, fiziki ve finansal yatırım faaliyetleri uluslararası bir boyut kazanmıştır. Yatırımların uluslararası bir boyut kazanması, zamanla, işletmelerin finansal çıktıları olan finansal raporların dünya genelinde aynı anlamı ifade eden şeffaf, gerçeği yansıtan ve karşılaştırma yapabilmeyi sağlayan standart bir yapıya kavuşturulabilmesi gereğini doğurmuştur. Bu doğrultuda gerçekleştirilen çalışmalar neticesinde ortaya çıkan Uluslararası Muhasebe/Finansal Raporlama Standartları, Türkiye sınırları içerisinde faaliyet gösteren bazı şirketlerin mevcut muhasebe uygulamalarını da etkilemiş, uluslararası arenada geçerli olan bu standartların Türkçeye çevrilmesiyle oluşturulan Türkiye Muhasebe/Finansal Raporlama Standartları ile de bu etki kontrol altına alınmaya çalışılmıştır. Medya sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin mevcut muhasebe sistemlerini Türkiye Muhasebe/Finansal Raporlama Standartları ile uyumlaştırmayı amaçlayan bu çalışma, muhasebe dünyasında yaşanan uluslararası gelişmeler ile 6102 sayılı yeni Türk Ticaret Kanunu ile getirilen ve medya sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin muhasebe sistemlerini de etkileyen değişikliklere dayanmaktadır. Bu doğrultuda ortaya konan tezin somut bir zemine oturtulması amacıyla çalışmada, örnek olay incelemesine başvurulmuştur. Uygulama neticesinde, sektörde faaliyet gösteren işletmelerin tek düzen muhasebe sistemine göre yayınlamış olduğu finansal tablolar üzerinde, Türkiye Muhasebe/Finansal Raporlama Standartları doğrultusunda yapılması gereken değişiklikler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The globalization fact that gains momentum towards the end of 20th century, has provided more liberal steps through the commercial relations between the countries. As a result of these steps, borders that cause an impediment to the commercial relations between countries has been disappeared, physical and financial investments have obtained an international dimension. Due to the internationalization of investments, in progress of time, financial reports of businesses' financial outputs had the necessity to be in a structure which carries the same meaning in worldwide, which is transparent, which reflects the truth and provides comparison. International Accounting/Financial Reporting Standards, which has been introduced as a result of studies carried out in this direction, has also affected existing accounting practices of some companies that carry on a business in the borders of Turkey, this effect has been tried to control with the Turkey Accounting/Financial Reporting Standards which is created by translating the standards valid in the international area. The study, which aims to converge existing accounting system of companies operating in media sector in accordance with Turkey Accounting/Financial Reporting Standards, is based on the international developments in the world of accounting and alterations that are made with 6102 numbered law and alterations which affects accounting systems of companies operating in media sector. Accordingly, a case study has been applied in order to make the thesis substantial. As a result of application, on the financial statements which are published in uniform accounting system by companies operating in sector, alterations that has to be made towards Turkey Accounting/Financial Reporting Standards has been introduced.