İnsan kaynakları yönetiminde eşit davranma ilkesi
Equal treatment rule in human resources management
  1. Tez No: 389094
  2. Yazar: NERMİN EZGİ MORALIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ODAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Toplumsal yaşamdaki eşitlik arayışının bir uzantısı olarak, insanlar iş yaşamlarında da her zaman eşitlik beklentisi içinde olmakta ve maruz kaldıkları uygulamaların eşitlik ile ne derece örtüştüğünü değerlendirmektedir. İnsan kaynakları yönetiminin temel amacı nitelikli işgücünün işletmeye çekilmesi, geliştirilmesi ve motivasyonunu sağlamak olduğuna göre tüm bu aşamalarda işverenin çalışanlarına eşit davranma yükümlülüğü bulunmaktadır. Eşitliğin modern dünyada algılanışı, bir hak olarak görülmesini gerektirmektedir. Bu hakkın sağlanması da hukuki düzenlemeler yoluyla hayata geçirilebilecektir. Günümüz dünyasında eşitlik, herkesin her koşulda eşit kabul edilmesi anlamına gelmeyip bazı durumlarda farklı uygulamalar yapılmasına da ihtiyaç bulunmaktadır. Bu doğrultuda, çalışmanın amacı eşit davranma ilkesinin hukuki boyutuyla insan kaynakları yönetimi süreçlerinde incelenmesi ve değerlendirilmesidir.
Özet (Çeviri)
People are always in expectation of equality and they evaluate the behaviours in scope of equality or inequality in conjunction with their daily lives. Employers are liable for equal treatment in all human resources functions which aim to attract, develop and be motivated qualified employees. Perception of equality in modern world requires that equality should be accepted as a right. Taking into practise of this right can be realized throught legal arrangements. In today's world, equality does not mean that everybody should be considered as equal in every conditions. Therefore, it is necessary to use different implementations if needed. In this direction, the aim of the thesis is examination and analyzing of equal treatment rule with legal dimensions in human resources management.