Keçibonuzunun (ceratonia siliqua l.) değişik yöntemlerle çoğaltılması üzerine raştırmalar
Research on the various propagation methods of carob (ceratoniasiliqua l.)
  1. Tez No: 38910
  2. Yazar: AHMET YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SİNAN ETİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
öz Keçiboynuzu (Ceratonia siliqua L.) ülkemizde Ege ve Akdeniz'in kıyı bölgelerinde doğal olarak yetişmekte olup, kapama bahçeler henüz yeni yeni oluşmaktadır. Bu çalışma, ekonomik önemi anlaşılan keçiboynuzu bitkisinin çoğaltma olanaklarım araştırmak üzere 1990-94 yıllan arasında yürütülmüştür. Keçiboynuzu dip sürgünleri üzerine, İçel yöresinde yaygın olan ve yöre halkı tarafından“Silifke”adıyla bilinen tipten alman aşı gözleriyle yama, yonga ve HT“ göz aşı yöntemleri uygulanmıştır. Bunlardan yonga göz aşısının yılın her ayı yapılabildiği ve en iyi sonucun nisan, mayıs ve haziran aylarında alındığı, yama ve ”T" göz aşılarında ise bu aşıların yapılabildikleri dönemlerde en iyi sonuçların yine aynı aylarda alındığı belirlenmiştir. Yabani keçiboynuzu çöğürleri üzerine de, dip sürgünlerine uygulanan aşı yöntemleri uygulanmış ve aynı şekilde en iyi sonuçlar nisan, mayıs ve haziran aylarında alınmıştır. Sağlıklı ağaçlardan her ay alman 15-20 cm boyundaki çeliklerin IBA'nın 0 (kontrol), 4000, 8000, 12000 ppmlik dozlarının uygulanmasından sonraki köklerime durumları iki yıl süreyle incelenmiştir. Sonuçta denemenin her iki yılında da kontrol uygulamasında hiç köklenme olmazken, nisan, mayıs ve haziran aylarında alınan çeliklere uygulanan IBA'nın ise tüm dozlarında değişik oranlarda köklenme sağlanmış, en iyi köklenme oram ise 8000 ppmlik IBA dozundan elde edilmiştir. Keçiboynuzu tohumlan, değişik uygulamalardan sonra çimlendirilerek en uygun yöntem araştırılmıştır. Bu amaçla keçiboynuzu tohumlan önceden belirlenen sürelerle, oda sıcaklığındaki (20±2°C) suda ve 40°C1ik ılık suda bekletme, derişik H2S04 ile aşındırma ve steril nemli kumda katlama gibi uygulamalardan sonra çimlendirme testlerine alınmış ve her yöntem kendi arasında değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre tohumların 40 °Clik suda 180 dk. süreyle bekletilmesi veya derişik H2S04 ile 45 dk. aşındırma yoluyla 15. günde oldukça yüksek düzeyde çimlenmenin sağlanabileceği belirlenmiştir. Aynca bu bitkiden alman yaprak, çelik (gövde), meyve, tohum ve tohumu çıkarılmış meyve örneklerinde bitki besin içerikleri belirlenmiş ve gösterdikleri stabil dönemler bakımından bir yaklaşım sağlanmaya çalışılmıştır. Bu araştırma, ülke ekonomisi için oldukça önemli bir bitki olan keçiboynuzunun değişik yöntemlerle rahatlıkla çoğaltılabileceğini ve yeterli ilgi sağlandığında iç ve dış pazarda gerekli yeri alabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
xvn ABSTRACT Carob {Ceratonia siliqua L.) is grown as natural habitat along the Mediterranean coastal region whejje regular carob orchards are recently being established. This study was carried out to find out the possibility of vegetative and generative propagation of carob between 1990 and 1994. -“ ”**'“ In the study patch, chip and T-budding methods with the use of bud sticks from a carob types known as ”Silifke" exercised on the sprouts of carob trees. The chip budding, which was proved to be applicable throughout the year, gave the best result in April, May and June. Patch and T- budding methods, which could be applied only certain periods, also gave the best results in the same months. The similar results in respect to budding methods were obtained in the months mentioned above. Carob cutting which were prepared as 15-20 cm in length from the healthy trees were treated with 0, 4000, 8000, 12000 ppm of IB A and rooting status were investigated for two years The non-treated cuttings did not root for two years. But, the B3A treated cuttings which were prepared in April, May ?nd June all rooted in a range. However, the best rooting was obtained with a dose of 8000 ppm of IB A. In the study the germination percentages of carob seeds were also detemiîlSed with different methods in order to find out the best germination method...Carob seeds were placed in water at room temperature (20±2°C) or in- warm water (40°C) or scarified with H2SO4 or stratified in a humidified sterile sand for certain durations. The treated seeds were then undergone the germination tests and^pch germination method was evaluated separately. The result indicated that the best.germination could be reached on the fifteenth day of germination by either placing the seeds in warm water (40°C) for a 180 min. duration or scarifying the seeds with H2SO4 for a 45 min. duration. The nutrient contents of leaves, cuttings (stem), fruits, seeds and pure fruits (seeds extracted) were also determined and their stability in several periods were investigated as an aid to the further studies. This complete study as to propagation of carob has put forward that carob being a valuable plant for the economy can be easily propagated by different methods and it may therefore take its place in internal and external carob trade of the country.