Farkılı azot dozları ve insektisit yoğunluğunun, pamuk (Gossypium hirsitum L.) tohumluğunun çimlenmesine ve tohumun kimyasal yapısına olan etkileri üzerine bir araştırma
- Tez No: 38911
 - Danışmanlar: PROF.DR. OKTAY GENÇER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 1995
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 44
Özet
-V- 02 Çukurova Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümü araştırma alanında, Çukurova Bölgesinin standart çeşitlerinden biri olan Çukurova 1518 {Gossypium hfrsutum L) çeşidine farklı azot gübrelemesi ve insektisit grubu (Karbamat ve Sentetik Piretroit) ile uygulamalarının, pamuk tohumluğunun çimlenmesine ve kimyasal yapısına olan etkilerini belirlemek amacı ile yapılan bu çalışmada, çimlenme oranı, anormal fide oranı, gövde uzaması, kökçük uzaması, çimlenme hızı katsayısı, gövde uzunluğu, kökçük uzunluğu, fide uzunluğu, gövde yaş ağırlığı, kökçük yaş ağırlığı, toplam fide yaş ağırlığı, vigor indeksi, protein oranı, yağ oranı ve kül oranı incelenmiştir. Denemede, farklı azot dozları ve insektisit grubu ile uygulamalarının; çimlenme oranı, anormal fide oranı, çimlenme hızı katsayısı, kökçük uzaması, kökçük uzunluğu, fide uzunluğu, vigor indeksi ve yağ oranı üzerine önemli bir etkisinin olmadığı, bununla birlikte farklı azot dozu uygulamalarının gövde yaş ağırlığına ve toplam fide yaş ağırlığına önemli bir etkisinin olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
-VI- ABSTRACT Commercial cotton variety, Çukurova 1518 (Gossypium hirsutum I) which was being used in the region have been subjected to emergency test and effects of the seed chemical structures in comparision with different rates of nitrogen (N) dosages and some insecticides groups (Synthetic pyrefroids and Carbamate) have been investigated. In the trial Percentage of germination, percentage of abnormal seedlings, germination velocity, elongation of radicle, elongation of plumula, length of radicle, length of plumula, length of.k seedling, fresh weight of plumula, fresh weight of radicle, total fresh weight of seedling, vigor index, protein content, oil content and ash content were observed. The result of germination of cotton seeds which were taken from different rates of nitrogen and insecticides groups (synthetic pyrefroids and carbamates) applied, However significant efficacy were obtained from different rates of nitrogen applications on Fresh weight of plumula and Total fresh weight of seedling ; No efficacy were obtained from Percentage of germination, percentage of abnormal seedlings, germination velocity, elongation of radicle, length of radicle, length of seedling, vigor index.and oil content.