Soğuk zincir lojistik yönetiminde dış kaynak kullanımının işletme performansı üzerine etkisi gıda tedarik zincirine yönelik bir alan çalışması
The effects of outsourcing in cold chain logistics management on business performance a case study on food supply chain
- Tez No: 389103
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M.SERDAR AYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
İşletmeler; küresel rekabet ortamında varlıklarını sürdürebilmek, rekabet avantajını lehine çevirebilmek, maliyetleri azaltarak kâr/verimlilik oranlarını artırabilmek için çeşitli yönetim stratejileri geliştirme eğilimindedirler. Dış kaynak kullanımı ise işletmeler için son zamanlarda vazgeçilmez bir tedarik zinciri uygulaması olmuştur. Hem arz hem talep açısından sezona bağlı olması, sağlık, beslenme ve güvenliğe ait risk taşıması, kısa raf ömrü, değişken talep durumu ve çevresel etkiler gibi nedenlerle gıda tedarik zinciri yönetimi, diğer tedarik zincirlerine nazaran daha karmaşık ve kendine özgü metod ve usulleri içeren bir özelliğe sahiptir. Bugünün rekabetçi ortamında, bozulabilir ürünün kalitesi, perakendecilerin, müşteri çekmek ve kârlarını artırmak için kullandıkları temel dinamiklerden biridir. Soğuk zincir, bozulabilir ürünün tedarik zinciri süresince kontrollü sıcaklık altında saklanmasını sağlayan ekipman ve süreçleri içerir. Bu araştırmada amaç, tedarik zinciri yönetiminde özel bir konumu ve daha karmaşık bir yapıya sahip olan soğuk zincir lojistiğinde dış kaynak kullanımının işletme performansına etkisini gıda tedarik zinciri alanında araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Corporations tend to develop various management strategies in order to sustain in global competitions environment and increase profit and productivitiy by decreasing costs. Outsourcing has become an indispensable supply chain management practice in recent years. Being dependant on seasonal factors in terms of supply and variable demand, carrying some risks for health, nutrition and safety, short shelf life and some environmental factors make food supply chain management have more complex and spesific methods comparing to other supply chains. In today's competitive milieu, the quality of perishable products could be one of the main drivers for retailers to attract additional customers and thus increase profitability. The cold chain includes the equipment and processes used to maintain perishable products under a conditioned environment. The aim of this thesis is to research the effects of outsourcing on business performance in the field of cold chain logistics management which has a spesific place and more complex structure in the supply chain management.