Türkiye'nin dâhil olduğu 2014 - 2020 AB Programları kapsamında Muğla ili proje potansiyelinin değerlendirilmesi
Evaluation of mugla province project potential in scope of EU 2014 - 2020 Programmes including Turkey
- Tez No: 389104
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN BALKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
AB ile müzakerelerin resmen başladığı 2005 yılından buyana merkezi otoritelerin yanı sıra yerelde hizmet yürüten Kamu-kurum ve kuruluşları, STK lar, Üniversiteler, Belediyeler, Dernekler, Vakıflar AB fonlarının doğrudan muhatabı olmuşlardır. Aday ülke olmasından mütevellit Birlik koşullarının karşılanması sürecine destek olmak amacıyla Türkiye'ye tahsis edilen fonlarda yeni bir döneme girilmiştir. 2014-2020 sürecinde özellikle Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) 'nın bütçesi yaklaşık olarak 12 Milyar Avro olarak belirlenmiştir. Bunun dışında Avrupa Birliği, aday ülkeleri Birlik içerisinde uygulanan birtakım programlara da dâhil edebilmektedir. Türkiye ise bu programlara müzakereler neticesinde giriş ücreti yatırmak sureti ile dâhil olmaktadır. 2014-2020 sürecinde IPA haricinde Türkiye'nin dâhil olduğu programların toplam bütçesi 100 milyar Avro dolayındadır. Yukarıda bahsi geçen yeni dönem için yapılan değerlendirmelere kaynak oluşturmak için ilk olarak Muğla ilinde 2014 yılına kadar kullanılan AB fonlarının analizi yapılmıştır. Yapılan analizler Muğla ilinde Üniversitenin, Ġlköğretim okullarının, bazı STK'ların fonların kullanımında en büyük paya sahip olduğunu ortaya koyarken; özellikle Belediyelerin, Ticaret ve Sanayi odalarının ve kamu kurum ve kuruluşlarının fonların kullanımında yetersiz kaldıklarını göstermektedir. Çalışma ardından AB fonlarının yukarıda bahsi geçen taraflarca neden kullanılamadığı ve kullanılan fonların AB önceliklerine göre hangi alanlara yöneldiğini incelemiştir. Son olarak çalışma 2014-2020 döneminde uygulanacak olan AB programlarının temel kurallarına ve karakteristiğine ilişkin bir perspektif çizmekte ve gelecek dönemde proje üretmek isteyecek birimlerin hangi alanlardaki projelerinin destek görebileceğine ilişkin de değerlendirmelerde bulunmaktadır. Yeni dönemde Muğla ilinden etkin, sonuçlarının yaygınlaştırıldığı, kapsayıcı, çevreci daha fazla projenin üretilmesi ve yaygınlaştırılmasının sağlanması ve Muğla ilinin Birlik program bütçesinden alabileceği pasta payının artırılmasına katkı sağlama amacıyla hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Since 2005 when the negotiations started officially with the EU, state institutions and organizations, NGOs, universities, municipalities, associations, foundations besides central authorities which provide services locally have been subjected to EU funds. Resulting from Turkey's being a candidate country, a new era has been introduced in the funds allocated for Turkey with the purpose of supporting the process of meeting the Union requirements. Within the period of 2014-2020, especially the budget of the Instrument for Pre-Accession Assistance was determined to be approximately 12 billion €. Apart from that, European Union can also incorporate candidate countries into some programmes conducted within the Union. However, Turkey can participate in these programmes as a result of negotiations and depositing a charge for admittance. Within the period of 2014-2020, the total budget of the programmes in which Turkey participated except for IPA is approximately 100 billion €. As a source to the“New Era”evaluations, this study firstly analyses the EU funded project background of Mugla until 2014. The analysis shows that the university, primary schools and some NGO's have the biggest share in using the EU funds while municipalities, chambers of commerce and vocational schools and public bodies have the least share. Then, the study focuses on where those funds were used according to EU priorities and why the same funds couldn't be used by the stakeholders mentioned above? Lastly, the study drafts a perspective for those who are about to prepare EU Projects and underlines the basic rules, priorities and characteristics of the EU Programmes which will be run in the period of 2014-2020. This piece of work has been prepared for the purpose of producing more effective, inclusive, environmentalist projects the results of which will be disseminated and contributing to increasing the number of the slices of the cake that Mugla can withdraw from the budget of the Union programmes.