Liman modelleme ve seyir: Optimizasyon tekniklerinin uygulanması
Port modeling and navigation: Implementation of optimization techniques
- Tez No: 389107
- Danışmanlar: PROF. DR. A. GÜLDEM CERİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Denizcilik, İşletme, Marine, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 481
Özet
Dünya ticaretinin hacim ve değer olarak önemli bir bölümünün taşımacılığını üstlenmiş olan denizyolu ulaştırmasındaki büyüme, gemi tür ve teknolojilerindeki hızlı değişimle birlikte limanlarda da yeni planlama gereksinimlerini hızlandırmıştır. Gemilerin liman sahasındaki seyir ve manevraları liman tasarımı, planlaması ve modellemesi süreçleri kapsamında yer almaktadır. Liman modellemede seyir fonksiyonunun özelliklerinin optimizasyon teknikleri uygulanarak araştırılması bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Çalışmanın amacı liman modelleme ve liman sahasında seyir fonksiyonuna ilişkin olarak optimizasyon tekniklerinin uygulanması ile elde edilecek bulgular ışığında keşifsel araştırmalarla sürecin değişkenlerinin belirlenmesi ve tanımlayıcı bir araştırma ile değişkenlere ilişkin uygulayıcıların algılarının karşılaştırmalı analizlerinin gerçekleştirilmesidir. Dünyada liman sahalarında gemi seyri sırasında meydana gelmiş kazaların raporlarının içerik analizleri yapılarak optimizasyon teknikleri uygulamaları gerçekleştirilmiş ve bulgular uzman görüşlerine sunulmuştur. Elde edilen verilerin seyir fonksiyonunun uygulayıcıları tarafından test edilebilmesi amacıyla bir saha araştırması planlanmış ve önceki aşamalarda belirlenen değişkenler ile veri toplama aracı olarak anket formu oluşturulmuştur. Çalışmanın evreni olarak uzakyol kaptanları belirlenmiş, kolayda ve yargısal örnekleme yöntemi ile seçilen Türkiye kıyılarında seyir yapan uzakyol gemi kaptanlarına saha araştırması uygulanmış ve karşılaştırmalı analizler gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonucunda liman tasarımı, planlama ve modelleme süreçlerinde bölgedeki kazaların analizi, bu analizlerde optimizasyon tekniklerinin kullanılması ve seyir fonksiyonunun yürütücüsü olan uzakyol kaptanlarının yaş, milliyet, seyir tecrübesi ve kaptanlık süreleri dikkate alınarak karar süreçlerinde yer almaları önermelerine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Maritime transport has been responsible for the carriage of considerable ratios of carriages of world trade of goods in terms of both value and volume. Growth in maritime transport has been parallel to the changes in ship types and technologies and this has accelerated the new planning requirements for ports. Port design, planning and modeling processes covers ship navigation and maneuvering at port areas. Implementation of optimization techniques to investigate the characteristics of navigation functions at port modeling is the subject of this study. The aims of this study cover using optimization techniques regarding port modeling and navigation functions at the port areas; defining variables through both optimization techniques and exploratory research; and finally analyzing perceptions of the navigators at sea ports comparatively by a descriptive study. Reports on international marine casualties have been analyzed, optimization techniques have been applied and the findings have been presented to expert opinions. In order to test the variables among the navigators a field study has been planned and a questionnaire has been developed as an instrument for data collection. The population of the study has been oceangoing masters and through convenient and judgmental sampling method oceangoing masters navigating at Turkish coastal areas have been selected as the sample of the study. The field study has been completed accordingly and comparative analysis has been performed. In conclusion, regarding port design, planning and modeling processes; analysis of marine casualties in the region, application of optimization techniques, and participation of oceangoing masters during the decision making processes with respect to their ages, nationalities, navigation and master experiences have been the main contributions of this study.