Gemi makineleri işletme mühendisliği: Alternatif enerji kaynakları için karşılaştırmalı maliyet analizi
Marine engineering economics: A cost comparative analysis for the alternative energy sources
  1. Tez No: 389109
  2. Yazar: MUSTAFA NURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. GÜLDEM CERİT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 285
Özet
IMO (Uluslararası Denizcilik Örgütü) 2005 yılından itibaren gemi kaynaklı sera gazlarınının olumsuz etkilerini en aza indirgemek amacıyla, kademeli olarak uygulanacak bir dizi düzenlemeyi yürürlüğe koymuştur. Bu süreçten en çok denizyolu ulaştırması alanında kullanılan yakıtlar etkilenmiş ve gemi işletmecilerini yeni düzenlemelere uyumlu alternatif yakıt arayışlarına yönlendirmiştir. Biyodizelin deniz yakıtı olarak kullanılmaya uygun alternatif enerji kaynakları içerisinde ön plana çıktığı görülmektedir. Bu tez çalışmasında biyodizelin gemi yardımcı dizel makinelerinde yakıt olarak kullanılmasının uygunluğu araştırılmıştır. Biyodizelin geleneksel dizel yakıtla karşılaştırmalı bir maliyet analizi gerçekleştirilmiş, sonrasında ulaşılan sonuçlardan faydalanarak yapılacak keşifsel araştırmalarla sürecin değişkenlerinin nitel olarak saptanması ve bu değişkenlerin uygulamadaki rolünün tanımlayıcı araştırmalarla nicel olarak karşılaştırmalı analizler gerçekleştirilmiştir. Çalışmada gemi makineleri işletme mühendisliği, ilgili maliyet kavramları dünyanın ve Türkiye'nin enerji görünümü açıklanarak, biyodizelin yakıt özellikleri, üretim süreçleri ve dünyada biyodizel uygulamaları değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında 2002-2013 yılları arasında Türk deniz ticaret filosunun dökme yük, kuru yük ve tanker gemilerinin yardımcı dizel makineleri ve kazanlarında yakıt olarak petrol türevi dizel ve biyodizel yakıt kullanıldığında oluşan maliyetler hesaplanmış ve geleceğe ilişkin öngörülmemeler yapılmıştır. Elde edilen bulgular ve keşifsel araştırma sonuçları ışığında hazırlanan veri formu kullanılarak bir saha araştırması tasarlanmış ve gemilerde başmühendislerin biyodizel kullanımına ilişkin algıları karşılıklı olarak analiz edilmiştir. Başmühendislerin algılarındaki farklılığı analiz etmek için görev, yaş, baş mühendislik süresi ve deniz tecrübesine göre 4 adet hipotez oluşturulmuştur. Analiz bulguları baş mühendislerin algılarında farklılıklar olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Since 2005, new regulations of IMO (International Maritime Organization) entered into force applied in progressive steps, to reduce the greenhouse gas emissions from shipping. Marine fuel oils in maritime transportation are the mostly effected and shipping companies are forced to consider alternative fuels in compliance with the new regulations. Biodiesel takes over amongst the options which is compatible as marine fuel. In this thesis compatibility of biodiesel as a marine fuel in ship diesel generators is investigated. A cost comparative analysis of biodiesel with the conventional diesel fuel is carried out, the results are used to assess the quantitative variables of the process by the explotary studies and comparative analysis are made to define the role of these variables by descriptive studies. Marine engineering economics, related costs are described. world and Turkey's energy outlook is explained and fuel properties, production processes of biodiesel are and main biodiesel producing countries are assesed. In research, fuel cost is computed for the case of the diesel generators and boilers consume diesel fuel and biodiesel on dry bulk, general cargo and tankers in the Turkish maritime fleet between 2002-2013 and a forecasting for the fuel costs is made. The results and explotary findings are used for performing a study on chief engineers to assess diversity in their perceptions about the biodiesel consumption. Four hypothesises are generated according to chief engineer's duty, age, chief engineer experience and sea experience. The findings show there are meaningful differences in chief engineers' perception according to the chief engineer's duty, age, chief engineer experience and sea experience.