Kur'an ilimleri bağlamında Muhammed Suresi
Muhammad Surah in the contents of Qur'anic sciences
  1. Tez No: 389115
  2. Yazar: HASAN KARAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN MOLLAİBRAHİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Muhammed suresi Kur'an-ı Kerim'de yer alan 114 sureden biridir ve Medenî sureler arasında yer alır. Hz. Peygamber'in adını taşıması ve ayet sonlarındaki harflerle Muhammed adının ilk harfinin aynı, yani mim harfi olması dikkat çeker. Yapılan tez çalışmasında, önce giriş bölümünde çalışmanın amacı, önemi ve kaynakları konusunda bilgi verilmiş, daha sonra birinci bölümde Muhammed suresindeki otuz sekiz ayetin kısaca dil izahları üzerinde durulmuş ve kısa açıklamalar yapılmıştır. İkinci bölümde ise, araştırmanın asıl konusu olan Kur'an ilimleri bağlamında Muhammed suresi ele alınmış, muhtelif Kur'an ilimleri konuları açısından suredeki ayetlere ilişkin gerektiği kadar bilgi verilmiş ve değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Surah Muhammad is one of the 114 surah in the Quran. It is one of the MadanîSurahs. The Surah draws attention because it bears the name of Prophet (PBUH) and also the first letter of the word“Muhammad”corresponds with the last letters of the verses. This thesis consist of two chapters except introduction. In the Introduction it is given some information about aim, importance and main sources of this study. In the first chapter, it is firstly dwelled on the language explanations of thirty eight verses of the surah and later made some comments. In the second chapter, it is considered the surah within the context of Qur‟anic sciences and informed about the verses of surah in terms of Qur‟anic sciences, and finally made some assessments.