Essays on international economics
Uluslararası iktisat üzerine makaleler
  1. Tez No: 389131
  2. Yazar: SEDA KÖYMEN ÖZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİTNAT BANU PAKEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu tez uluslararası iktisat üzerine ,üç makale içermektedir. İlk bölümde iş arama ve işsizliği içeren bir heterojen firma ticaret modeli kullanılarak ticaretteki serbestleşme ve ticaret kaynaklı beceri yanlı teknolojik gelişmenin ücretler ve işsizlik üzerindeki etkileri incelenmektedir. Model, ticaretteki liberalleşmenin farklı iki tip işçinin ücretleri üzerinde asimetrik etkiye neden olduğunu göstermektedir; ticaretteki liberalleşme ücret eşitsizliğini vasıflı işçiler lehine değiştirmektedir. Ayrıca, vasıflı işçi piyasasındaki işsizlik oranı daha yüksek düzeyde düşmektedir ki bu durum her iki ticaret partnerindeki işsizliğin vasıflı-vasıfsız işçi kompozisyonunu da değiştirmektedir. İkinci bölüm Türk firmalarının ihracat performanslarını inceleyerek yüksek cari işlemler açığının temel nedenlerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. İlk olarak, ülkelerarası analiz, ihracat performansına önemli derecede katkıda bulunduğu bilinen uygun bir iş ortamının yaratılması, innovasyonun ve becerilerin geliştirilmesi ve finansmana kolay erişimin sağlanması gibi hususlarda Türkiye'nin rekabet ettiği ülkelere kıyasla daha zayıf bir performans ortaya koyduğunu göstermektedir. 2005 yılındaki Üretkenlik ve Özel Girişim Yatırım İklimi Anketi ile 2008/2013 yıllarındaki İş Ortamı ve Girişim Performansı Anketi'nden elde edilen veri seti kullanılarak, ürün yeniliği, yabancı ortaklık, yabancı girdi kullanımı ve daha iyi bir pazarlama stratejisine sahip olmanın ihracat yapma olasılığını arttırdığı teyit edilmiştir. Ayrıca, ihracat yapan bir firmanın, ihracat miktarı yabancı ortaklıkla artmaktadır. Üçüncü bölüm, 2000'li yıllarda Türkiye'nin imalat sanayi ihracatının ithalata bağımlılığını analiz etmektedir. OECD-DTO tarafından sunulan TIVA veri seti kullanılarak, Türkiye'nin imalat sanayi ihracatının eş düzey ülkelere (Çek Cumhuriyeti ve Macaristan gibi) kıyasla ithal ara mallara daha az bağımlı olduğu gösterilmektedir. Ancak, eş düzey ülkelere kıyasla Türkiye ihracatının GSYH'ya oranını arttırmak için daha fazla ara mal ithalatına ihtiyaç duymaktadır. Bu bölümün ikinci kısmında farklı kaynaklardan elde edilen veri setleri kullanılarak (TIVA, Comtrade ve TUİK), üç temel endüstri olan ulaşım ekipmanları, tekstil ve yiyecek sektörlerinin ithalata bağımlılığına ilişkin detaylı bir analiz ortaya konmaktadır. Sonuçlar, bu üç sektörde de Türkiye'nin üretim ve ihracat açısından çoğunlukla düşük katma değerli ve düşük teknolojili aktivitelerde uzmanlaştığını göstermektedir. Türkiye'nin ihracatının ve ihracattaki milli katma değerinin artması için, küresel değer zincirlerinde üretimin daha yüksek katma değerli ve teknolojik olarak daha ileri evrelerine geçmesine ihtiyacı vardır.
Özet (Çeviri)
This dissertation consists of three essays on international economics. In the first chapter, the long-run effects of trade liberalization and trade-induced skill-biased technological change on wages and unemployment are studied by augmenting a heterogeneous firm trade model with job search and unemployment. The model predicts that trade liberalization has asymmetric wage ef- fects on the two types of workers: it increases wage inequality in favor of skilled workers. Also, unemployment rate in the skilled-labor market falls to a greater extent, implying a change in the skill composition of unemployment in both trade partners. The second chapter aims to unearth the underlying causes of high levels of the current account deficit by investigating the export performance of Turkish firms. First, a cross-country analysis reveals that Turkey performs poorly compared to its competitors in generating a suitable business environment, promoting innovation and skills, and providing easier access to finance all of which are known to contribute significantly to stimulating export performance. Using a data set from the Productivity and the Investment Climate Private Enterprise Survey in 2005 and the Business Environment and Enterprise Performance Survey in 2008/2013, it is confirmed that product innovation, foreign ownership, the use of foreign inputs, and having a better marketing strategy are associated with higher probability of exporting. Also, conditional on ex- porting, export sales increase with foreign ownership. The third chapter studies the import dependency of Turkish manufacturing exports in 2000s. By using TIVA database provided by OECD-WTO, it shows that compared to its peers (such as Czech Republic, Hungary) Turkish manufacturing exports depend less on imported intermediates. However, Turkey requires more intermediate imports than its peers in order to increase its exports relative to GDP. Using data from various sources (TIVA, Comtrade and TurkStat), the second part of the chapter provides a detailed analysis of import dependency in three key industries, namely the transport equipment, textiles and food. The results show that Turkey mostly specializes in production and exports of low value added and low-tech activities within these industries. To increase its exports and domestic value added embodied in exports, Turkey needs to move towards higher value added and technologically more advanced stages of production in the global value chain. Bu tez uluslararası iktisat üzerine ,üç makale içermektedir. İlk bölümde iş arama ve işsizliği içeren bir heterojen firma ticaret modeli kullanılarak ticaretteki serbestleşme ve ticaret kaynaklı beceri yanlı teknolojik gelişmenin ücretler ve işsizlik üzerindeki etkileri incelenmektedir. Model, ticaretteki liberalleşmenin farklı iki tip işçinin ücretleri üzerinde asimetrik etkiye neden olduğunu göstermektedir; ticaretteki liberalleşme ücret eşitsizliğini vasıflı işçiler lehine değiştirmektedir. Ayrıca, vasıflı işçi piyasasındaki işsizlik oranı daha yüksek düzeyde düşmektedir ki bu durum her iki ticaret partnerindeki işsizliğin vasıflı-vasıfsız işçi kompozisyonunu da değiştirmektedir. İkinci bölüm Türk firmalarının ihracat performanslarını inceleyerek yüksek cari işlemler açığının temel nedenlerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. İlk olarak, ülkelerarası analiz, ihracat performansına önemli derecede katkıda bulunduğu bilinen uygun bir iş ortamının yaratılması, innovasyonun ve becerilerin geliştirilmesi ve finansmana kolay erişimin sağlanması gibi hususlarda Türkiye'nin rekabet ettiği ülkelere kıyasla daha zayıf bir performans ortaya koyduğunu göstermektedir. 2005 yılındaki Üretkenlik ve Özel Girişim Yatırım İklimi Anketi ile 2008/2013 yıllarındaki İş Ortamı ve Girişim Performansı Anketi'nden elde edilen veri seti kullanılarak, ürün yeniliği, yabancı ortaklık, yabancı girdi kullanımı ve daha iyi bir pazarlama stratejisine sahip olmanın ihracat yapma olasılığını arttırdığı teyit edilmiştir. Ayrıca, ihracat yapan bir firmanın, ihracat miktarı yabancı ortaklıkla artmaktadır. Üçüncü bölüm, 2000'li yıllarda Türkiye'nin imalat sanayi ihracatının ithalata bağımlılığını analiz etmektedir. OECD-DTO tarafından sunulan TIVA veri seti kullanılarak, Türkiye'nin imalat sanayi ihracatının eş düzey ülkelere (Çek Cumhuriyeti ve Macaristan gibi) kıyasla ithal ara mallara daha az bağımlı olduğu gösterilmektedir. Ancak, eş düzey ülkelere kıyasla Türkiye ihracatının GSYH'ya oranını arttırmak için daha fazla ara mal ithalatına ihtiyaç duymaktadır. Bu bölümün ikinci kısmında farklı kaynaklardan elde edilen veri setleri kullanılarak (TIVA, Comtrade ve TUİK), üç temel endüstri olan ulaşım ekipmanları, tekstil ve yiyecek sektörlerinin ithalata bağımlılığına ilişkin detaylı bir analiz ortaya konmaktadır. Sonuçlar, bu üç sektörde de Türkiye'nin üretim ve ihracat açısından çoğunlukla düşük katma değerli ve düşük teknolojili aktivitelerde uzmanlaştığını göstermektedir. Türkiye'nin ihracatının ve ihracattaki milli katma değerinin artması için, küresel değer zincirlerinde üretimin daha yüksek katma değerli ve teknolojik olarak daha ileri evrelerine geçmesine ihtiyacı vardır.