The King's European Morocco: A postcolonial approach to Morocco's Quest to become a European Community member
Kral'ın Avrupalı Fas'ı: Fas Krallığı'nın Avrupa Topluluğu'na üyelik başvurusuna postkolonyal bir yaklaşım
- Tez No: 389133
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. IOANNİS GRİGORİADİS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 309
Özet
Bu çalışma Fas Krallığı'nın 1987 yılında Avrupa Topluluğu'na yaptığı üyelik başvurusunu, kolonyal dönemde kolonici devletlerin kolonize devletlerde yarattığı etkilerin kolonyal dönemden sonra da kolonize devletlerin milli kimliği üzerinde devam ettiğini vurgulayan postkolonyal milliyetçilik teorisiyle açıklamaktadır. Çalışma, bu bağlamda, Fas Krallığı'nın Avrupa Topluluğu'na yaptığı üyelik başvurusunu Fas Krallığı'nın kendini nasıl Avrupalı hissettiği ve bu Avrupalılığını Avrupa Topluluğu'na başvuracak olan devletlerin Avrupalı olması gerektiğini vurgulayan Roma Antlaşması'nın 237.maddesine göre nasıl iddia ettiğini/açıkladığını incelemektedir. İncelemeyi Homi Bhabha'nın postkolonyal milliyetçiliğin ana unsurlarından biri olan hibridite yaklaşımı temelinde yapan bu çalışma, Fas Krallığı'nın Avrupa Topluluğu ile 1987 yılı itibariyle olan ilişkilerini(günümüzde Avrupa Birliği ile olan ilişkilerini) derinleştirmeyi hedeflemektedir. Çalışma, bu anlamda, Fas Krallığı'nın 1987 yılında Avrupa Topluluğu (bugünkü Avrupa Birliği) ile olan ilişkilerini“Krallık Topluluğa üyelik için neden başvurdu?”sorusuna yanıt olan ekonomik ve siyasi içerikli cevaplar yerine“Krallık Roma Antlaşması'na göre kendini nasıl Avrupalı hissetti?”sorusuna yanıt olabilecek, postkolonyallik çerçevesinde şekillenen kültür kavramıyla incelemektedir.Fas Krallığı'nın 1912 ve 1956 yılları arasındaki kolonize devlet konumunu değerlendiren bu tez, milli kimliğini kolonyal dönemde ve kolonyal dönemden sonra Avrupa kolonyalizminden (Fransız Protektorasından) dolayı Avrupa'ya (Fransa'ya) karşı oluşturan Fas Krallığı'nda, Avrupa Topluluğu'na üyelik başvurusunda bulunarak Fas halkının devletiyle ve milletiyle Avrualı olduğunu iddia eden Kral İkinci Hasan'ın Avrupalılık bileşenini Fas milli kimliğine nasıl eklediğini sorgulamaktadır. Tez, Roma Antlaşması'na göre Fas'ın Avrupalılığının, 1912 ve 1956 yılları arasında Fransızların Fas'ta yarattığı hibriditenin Kral İkinci Hasan tarafından postkolonyal Faslı milli kimliğine araçsallaştırılarak açıklandığını iddia etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the membership application of the Kingdom of Morocco to the European Community in 1987 through postcolonial nationalism, which refers to the fact that the impacts of colonizer states continue on the national identity of the colonized states after colonialism. It analyzes the membership application of the Kingdom of Morocco to the European Community in terms of how Morocco felt European so that it claimed its Europeanness according to the article 237 of the Treaty of Rome that required the aplicant states to be European, as the main article of the Treaty that founded the European Community. Taking the Bhabhaian approach to hybridity as one of the main tenets of postcolonial nationalism, this dissertation argues that the Kingdom of Morocco's relations with the European Community in 1987 should go beyond why it applied to be one of its members that was already explained by different economic and political reasons. Instead, it offers a cultural aspect defined by postcoloniality that analyzes how Kingdom of Morocco asserted its Europeanness, and how it explained to the European Commission that it was a European state according to the Treaty of Rome. Framing Morocco's colonial status between 1912 and 1956, this dissertation examines how Morocco that constructed its national identity both during and after colonialism against Europe (against France) due to European colonialism (the French Protectorate) added Europeanness into this national identity in its postolonial period, by claiming that Moroccan nation and state together are European, with King Hassan II's membership application to the European Community. Accordingly, this dissertation argues that Morocco's 1987 membership application to the European Community is the instrumentalization of hybridity that was created by the French among Moroccan locals between 1912 and 1956 by King Hassan II, in the postcolonial Moroccan national identity to claim that Morocco was European according to the article 237 of the Treaty of Rome.