Bazı çekirdek kimyası kavramlarının öğretiminde kısa mesajla bilgilendirme yönteminin kullanılması üzerine bir araştırma
A research on using the method of informing with short message in teaching some nuclear chemistry concepts
  1. Tez No: 389142
  2. Yazar: HÜSEYİN AĞBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİR OKTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu çalışmanın amacı; mobil öğrenme araçlarından olan cep telefonlarının, SMS özelliklerini kullanarak, ortaöğretim Kimya dersi 11. sınıf müfredatındaki Çekirdek Kimyası ünitesinde yer alan“radyasyon”ve“radyoaktivite”konularında öğrencilerin ve halkın bilgilendirilmesini incelemektir. Ayrıca cep telefonlarının SMS özelliklerinin eğitim aracı olarak uygulanabilirliğini incelemek amaçlanmıştır. Bununla birlikte, radyasyon ve radyoaktivite konularında medyada yapılan yayınlarla öğrencilerin ve halkın bu konulardaki düşünceleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, içerisinde hem nicel araştırma hem de nitel desenlerin yer aldığı karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Derince Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri ve velilerinden oluşan, sistematik örnekleme yöntemi ile seçilen 139 kişilik öğrenci, 68 kişilik halk grupları oluşturmaktadır. Uygulama 2013-2014 eğitim öğretim döneminde yapılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak açık uçlu anket görüşmesi kullanılmıştır. Ayrıca çalışmada,“radyasyon”ve“radyoaktivite”konularında yapılan medya yayınları incelenmiştir. Bununla birlikte cep telefonlarının SMS özelliklerinin uygulanabilirliği gözlemlenmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre radyasyon ve radyoaktivite konularında medyada yapılan yayınların içeriğiyle, öğrenci ve halk gruplarının bu konulardaki düşünceleriyle benzerlik gösterdiği, cep telefonlarına gelen SMS içerikleri ile radyasyon ve radyoaktivite konularında insanların bilgilendirilebileceği belirlenmiştir. Ayrıca SMS içeriklerinin, konu hakkında hiç bilgisi olmayanların bilgi seviyesini artırmada, daha önce medya yoluyla bilgi edinmiş kişilere göre daha etkili olduğu görülmüştür. Bu bulgular sonucunda, insanların medyada yapılan yayınlardan etkilendikleri görülmüştür. İnsanların bilgi seviyeleri medya yayınları doğrultusunda şekillendiği için medya yayınlarının bilimsel içerik olarak denetlenmesi gerektiği düşünülmektedir. SMS uygulamasından yararlanılarak, sayısal hesaplamalar gerektirmeyen güncel konularda, anlaşılması güç karmaşık bilgiler içermeyen ifadelerle bilgilendirme yapılabileceği düşünülmektedir. Ayrıca, SMS uygulamasının sadece ders içeriklerinde değil, okul aktiviteleri, ders programları, sınav sonuçları, veli toplantıları, devamsızlık durumları gibi konularda velilerin bilgilendirilmesi amacıyla da kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is using SMS feature of mobile phones, a mobile learning tool, to study informing students and public about 'radiation' and 'radioactivity' subjects which are in secondary education Chemistry lesson in Nuclear Chemistry unit of 11th grade curriculum. In addition, the applicability of SMS features of mobile phones as an educational tool was aimed to be investigated. Also, the relation between the media publications or broadcast about“radioactivity”and“radiation”and students' and public's thoughts about these subjects was aimed to be surveyed. In this study, mixed research approach which includes both qualitative and quantitative research design was used. The study group of the research consisted 139 students and 68 people who were Derince Anatolian Imam Hatip High School students and parents and selected by systematic sampling method. The application was carried out in 2013-2014 academic year. In this study, open ended questionnaire was used as a data collection tool. Also, the mass media publications or broadcast about“radiation”and“radioactivity”were investigated in the study. Besides the applicability of SMS features of mobile phones was observed. According to the findings obtained in the study, it was determined that the content of publications or broadcast in the mass media about radiation and radioactivity issues show similarities between the thoughts of students and public groups about these issues and with SMS content which were sent to mobile phones people could be informed about radiation and radioactivity issues. In addition, it was seen that SMS content was more effective in increasing the level of information of the ones who had no knowledge about the subject than the ones who had knowledge through mass media beforehand. As a result of these findings, it was seen that people were affected by the mass media. As the people's levels of cognition are shaped in accordance with media publications or broadcast, it is considered that the scientific content of media is needed to be checked . By making use of SMS application it is thought that informing can be done about current issues which does not require numerical calculations with expressions which doesn't include complex information diffucult to understand. Additionaly, it is considered that the SMS application can be used not only in course content but also for providing information to parents in matters such as school activities, school timetables, exam results, parents' meetings and absenteeism.