Türkiye'de mesleki müzik eğitimi veren kurumlardaki piyano ders içeriklerinin incelenmesi
The study of the concents of the piano courses given i̇n the i̇nstituions i̇n Turkey which serve professional musical education
  1. Tez No: 389145
  2. Yazar: KAMİL ONUR KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de mesleki müzik eğitimi veren Eğitim Fakültesi bünyesinde bulunan Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalları, Güzel Sanatlar Fakültesi bünyesindeki Müzik Bilimleri Bölümleri ve Konservatuvarların Müzik Bölümleri şeklinde yer alan üç farklı şekilde yapılanmış kurum içerisindeki, lisans“piyano”ders içeriklerinin benzer ve farklı yönlerinin ne düzeyde olduğunu incelemek amacı ile yapılmıştır. Araştırma, nitel bir araştırma olup genel çerçevesi, amacı ve yöntemi bakımından durum tespitine yönelik literatür tarama modelini esas alan betimsel bir araştırmadır. Bu bakımdan konu ile ilgili kitaplar, bilimsel yazılar, internet verileri, tezler ve resmi dökümanlar incelenmiş, bölümlerdeki ilgili ders hocalarından ve resmi web sitelerden gerekli olan veriler elde edilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler, kurumların müfredatlarında bulunan“piyano”dersinin ders içerikleri, ders saati kredisi ve lisans eğitimi döneminin ne şekilde olduğu analiz edilmiş ve yapılan özel yetenek sınavları ile ilişkilendirilip açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to show the levels of the similarities and the differences of the piano courses given the institutions built in three different ways as Fine Arts Educational Department of Music in Faculty of Education Branch, in Fine Arts Education Department and in conservatory education. The study is a qualitative research based on a literature review model towards a determination of the situations in terms of its main scope, method and objective. Therefore the books, the scientific researches, the data from the internet, thesis and the official documents are examined and the necessary data is provided from the lecturers in the department and from the websites. The contents of the piano courses in the cirriculum of the institutions, course credits and the form of the undergraduate education term are analyzed and explained with a correlation with the obtained data in this research.