TRT sanatçılarının müzik eğitimi durumlarının ve mesleki müzik eğitimine yönelik görüşlerinin incelenmesi
The investigation of TRT artists music education status and their opinions about vocational music education
  1. Tez No: 389144
  2. Yazar: YİĞİT KARABULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma, TRT sanatçılarının müzik eğitimi durumlarının ve mesleki müzik eğitimine yönelik görüşlerinin incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Araştırmada TRT sanatçılarına 3 bölümden oluşan bir anket uygulanmıştır. Bu anketin ilk bölümü kişisel bilgilere ulaşmak amaçlı, ikinci bölümü sanatçıların müzik eğitimi geçmişleri ile ilgili bilgilere ulaşmak amaçlı, üçüncü bölümü ise sanatçıların mesleki müzik eğitimi ile ilgili tutumlarını ölçmek amaçlı kullanılmıştır. Araştırma, tür olarak betimsel türde, model olarak genel tarama modelindedir. Araştırmada, 2013 yılında TRT Ankara Radyosunda, Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği ve Çok Sesli Müzik Topluluklarında görev yapmakta olan ses ve saz sanatçılarına anket uygulanmış ve bu anketlerden elde edilen veriler kullanılmıştır. Bulguların değerlendirilmesi sonucunda sanatçıların mesleki müzik eğitimine yönelik büyük ölçüde olumlu görüşler bildirdikleri görülmüştür. Ayrıca sanatçıların almış oldukları müzik eğitimi türleri de topluluklara göre değişkenlik göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This research is conducted in order to investigate the status of TRT artists and their opinions for the vocational music education. In the research, TRT artists are conducted a questionnaire, consisting of 3 sections. The first part of the questionnaire is conducted to get personal information, the second part of the questionnaire is conducted to get the information regarding the musical education background of the artists, as for the third part,it is conducted to survey the attitudes of the artists toward“The Vocational Music Education ”. This is a descriptive type and general survey model research. In the research, at TRT Ankara Radio in 2013, singing artists and instrumental artists who currently work for Turkish Folk Music, Turkish Classical Music and Polyphonic Music Communities are conducted a questionnaire and the data which is obtained from the questionnaire is used. As a result of the evaluation of the findings, it seems that the artists largely expressed positive opinions for the vocational music education. Furthermore, the types of the music education, the artists received, varies according to the communities.