İlköğretim Görsel Sanatlar dersinde akıllı tahta kullanımının öğrenci başarısına etkisi
Effects of smartboard to the student success in the elementary art lessons
  1. Tez No: 354692
  2. Yazar: BÜŞRA AKGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. GÜZİN AYRANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Tezimizde yapılan araştırmanın amacı Görsel Sanatlar dersinde akıllı tahta kullanımının İlköğretim ikinci kademe öğrencilerinin ders başarısına olan etkisinin incelenmesidir. Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğünden alınan resmi izin belgesiyle Sincan İl genel Meclisi İlköğretim Okulu'nda yapılan akıllı tahta teknolojisinin görsel sanatlar dersinde öğrencilerin ders başarısına olan etkisi araştırılmaya çalışılmıştır. Araştırma 2012-2013 eğitim öğretim yılında bir grup yedinci sınıf öğrencisi ile yürütülmüştür. Yapılan araştırma Tek Grup Öntest(uygulama)-Sontest(uygulama) modelindedir. Araştırma dört basamaktan oluşmaktadır. İlk basamağında klasik anlatım yöntemi kullanılarak Sanatsal Düzenleme İlke ve Elemanları konusu anlatılmıştır. Çalışmanın ikinci basamağında ise öğrencilere uygulama çalışması yaptırılmıştır. Üçüncü basamağında akıllı tahta kullanılarak aynı konu tekrar anlatılmış ve çalışmanın son basamağında uygulama çalışması yaptırılmıştır. Araştırmanın sonucunda öğrencilerin uygulama çalışmaları akademisyenler tarafından değerlendirilmiştir. Değerlendirilen uygulamalar istatistik programında incelenmiştir. İlköğretim okulunda yapılan çalışmalar sonucunda elde edilen ham veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlarda, Sanatsal Düzenleme İlke ve Elemanları Konusunun akıllı tahta ile anlatılmasıyla öğrencilerin başarılarında önemli bir artış görülmüştür. Aynı zamanda öğrencilerin ders motivasyonunu artıran bir etmen olarak akıllı tahtanın eğitim öğretimde faydalı bir eğitim aracı olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research in this thesis is to evaluate the usage of smartboard in art lessons in the second part of elementary schools. The other purpose in this study is to examine the success rate of the students where in the class the smartboard is using as an education instrument. With the official permission taken from ANKARA İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ, this research and investigation has been done on a group of 7th grade students in the elementary school, SİNCAN İL GENEL MECLİSİ İLKÖĞRETİM OKULU.This study comprises three education models: pre-application, post-application and experimental pattern models. There are also four main steps in this study. In first step, ''Artistic Arangamed Principle and Component'' is taught to the students by teacher who is using classical teaching methods in the class. In the second step, the application part of the previous step is done by the students in the same class. In the third step, ''Artistic Arangamed Principle and Component'' is taught again to the students by the teacher who is using smartboard technology. And finally at the last step, the application of the third step is done by the same students. At the end of all applications steps which have been done in the class, the study has been evaluated and examined in the computer software programs by the help of academicians. The raw data taken from the applications in the elementary school has been analyzed by using the SPSS software program. In the experimental results, it has been seen that there is a meaningful increase in the student success in''Artistic Arangamed Principle and Component''. In addition, the usage of smartboard technology results a motivation and a gradual increase in the understanding the art lessons.