Pozantı-Tarsus Otoyolu, Çamalan Bölgesinin jeoteknik incelemesi
The Geotechnical investigation of Çamalan Area Pozantı-Tarsus Motorway
  1. Tez No: 38921
  2. Yazar: LEVENT AKDUMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AZİZ ERTUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZ: Çukurova Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalında yüksek lisans çalışması olarak yapılan bu araştırma ile Pozantı - Tarsus Otoyolu, Km 28 -* 000 ve Km 30 + 000' daki şev stabilitesi problemleri analiz edilmiş, bu alan için alternatif yol güzergahı sunulmuştur. Son yıllarda, ülkemizde projelendirilmesi ve inşasına büyük önem verilmiştir. 1992 yılında yaklaşık olarak otoyolun bir kilometresini ortalama 5-10 milyar TL'sına mal olduğu göz önüne alınırsa, bu konunun ülke ekonomisi için oldukça maliyetli bir iş olduğu görülür. Bu nedenle ülkemizde, projelendirilen otoyolların güzergah tespiti yapılırken, inşaat sırasında çıkabilecek problemlerin önceden ve ayrıntılı olarak ele alınması ve incelenmesi gerekmektedir. Her mühendislik projesinde olduğu gibi, proje maliyetinin düşük ve projenin emniyetli olması ve uzun süre kullanılabilmesi için özellikle otoyollarda jeoteknik çalışmalara önem verilmelidir. Bundan dolayı, otoyollardaki sorunlu güzergahların, yamaç ve şev stabilitesi analizleri oldukça büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada ayrıca yol güzergahının olduğu alanın genel jeolojisi, yapısal jeolojisi, litolojik birimlerin mühendislik özellikleri ve üç boyutlu dağılımları, hidrojeolojik özellikleri, ana duraysızlık sorunları araştırılmıştır. Sonuç olarak büyük ölçekli mühendislik yapılarının, özellikle ön araştırma ve proje aşamalarında jeolojik ve jeoteknik çalışmaların önemi bir kez daha anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT By this study which is done as a master thesis at the University of Çukurova, the Institute of Science, Geology Engineering Department, The stability problems of slopes on Km 28+000 and Km 30+000 of the highway of Pozanti-Tarsus was analized and suggested alternative route selection. In the last years, the projects and the construction of the motorways in our country has been given a big importance, if we think about that in 1992 the average of building 1 km. motorway was 5 to 10 millions, we' 11 understand that it is causing a big expence to the national economy. With this reason, while establishing the route or the motorways, the problems which might come up trough the construction has to be researched in a detailed way. İn every engineering project, both make a secure project which can be use for a long time and to keep the finance of the project low, it is espacially needed to give the geotecnic (researchs) works of the motorways a big importance. There for the problem routes on the motorway, the slopes stabilities are carriying a big importance. In this study, general geology of studied area, engineering properties of lithological units, hydrogeological properties and main undurability problems. Ultimately it has been pointed out the vital necessity of the geological and geotechnical studies particularly in preliminary investigation and design phases of a large engineering structure.