Çok boyutlu cisimlerde geçici rejimde ısı transferinin sonlu hacimler ve sonlu farklar yöntemleriyle hesaplanması
Calculation of heat transfer for multi-dimensional bodies at transient regime using finite volume and finite difference methods
- Tez No: 38920
- Danışmanlar: PROF.DR. TUNCAY YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Öz Bu çalışmada, zamana bağlı ısı iletimi diferansiyel denklemi çok boyutlu cisimler için çözülmüştür. Diferansiyel denklemin çözümünde sayısal metodlardan sonlu hacimler yöntemi kullanılmış ve elde edilen sonuçlar sonlu farklar yöntemi çözümleri ile karşılaştırılmışım Karşılaştırmalar bir boyutlu (sonsuz) silindir, iki boyutlu levha ve iki boyutlu silindir için yapılmıştır. Bu cisimler için, değişik eşdeğer Biot sayılarında iki farklı sayısal yöntemle merkez sıcaklığı, yüzey sıcaklığı, ortalama sıcaklık ve Nusselt sayılarını hesaplayan bilgisayar programlan hazırlanmıştır. Bu değerlerin eşdeğer zamanla ve iki boyutlu cisimlerin boy/yükseklik oranlarıyla değişimi grafikler halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, lime dependent heat conduction differential equation was solved for multi-dimensional bodies using finite volume method. Results obtained by this method were compared with solutions using finite difference method. Comparisons were done for one-dimensional infinite cylinder, two dimensional plate and two dimensional cylinder. A computer program was developed for the calculation of central body temperature, wall temperature, mean temperature and Nusselt number using two different numerical methods at different equivalent Biot numbers for different bodies outlined above. The variation of these calculated values with equivalent time and length/height ratios of two dimensional bodies was illustrated on graphs.