Kurbanlı-Körlü (Tarsus kuzeyi) alanının stratigrafisi
- Tez No: 38923
- Danışmanlar: PROF.DR. CENGİZ YETİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZ Adana Baseni içinde yer alan çalışma alanında Kurbanlı- Körlu (Kuzeybatı Tarsus) dolayının detay stratigrafi incelemesi yapılmıştır. Harita lama alanında farklı stratigrafik ve yapısal konum sunan kayastratigrafi birimleri ayırtlanarak haritalanmıştır Bölgede temeli başlıca dolomitik yapılıslı self ve sıg denizel nitelikli Permo-Karbonifer yaslı Karahamzauşagı formasyonu oluşturur.Pal eozoyik temel üzerine Tersiyer istif açısal uyumsuzlukla gelmektedir. İstifin tabanında Miyosen öncesi düzensiz topografyanın vadi ve çukurluklarını dolduran karasal nitelikli Oligosen - Erken Miyosen yaslı Gildirli formasyonu bulunur. Erken - Orta Miyosen yaslı resif al karbonatlardan oluşan Karaisalı ve derin denizel seyl ve marndan oluşan Güveç, Geç Miyosen yaşlı sıg denizel - karasal karakterli Kuzgun ile Geç Miyosen-Pliyosen yaşlı sıg denizel karakterli Handere formasyonları Gildirli formasyonu üzerine uyumlu bir şekilde gelmektedir. Karaisalı ve Kuzgun formasyonları paleotopografyaya bağlı olarak zaman zaman Paleozoyik temel üzerine açısal uyumsuzlukla gelir.Bölgedeki Tersiyer istifin tavanını altaki birimler üzerine açısal uyumsuz olarak gelen Kuvaterner yaşlı taraça, kal içi, alüvyon oluşturur. İnceleme alanının Jeoloji Haritasının yanısıra. Genelleştirilmiş Stratigrafi Kesiti, Stratigrafik Korelasyon Çizelgesi, ölçülmüş stratigrafi kesitleri, jeoloji enine kesitleri, kontur ve dogrultu-egim gül diyagramları hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
XI ABSTRACT The study area is located in the Northwestern part of the Tertiary Adana Basin. In this study, detailed stratigraphic investigation has been done around Kurbanli- Körlü (NW Tarsus) area. Various lithostratigraphic units and their structural positions are differentiated in the mapping area. Shelf and shallow marine characters of Permo - Carbonifereous aged Karahamzausagi formation is found at the base of the succession. Paleozoic basement unconformably overlain by the Tertiary units which begin with terresterial, Oligocene - Lover Miocene aged Gildirli formation. Lover-Midle Miocene aged reefal Karaisalı, deep marine characters of Güvenç with Uper Miocene aged shallow water and continental characters of Kuzgun and Upper Miocene-Pliocene Handere formations are found at the top of the successions. Palozoic basement sometimes disconformably overlaine by the Karaisalı and Kuzgun formations depending on the paletophograf ic situation. Quaternary aged terrace, caliche and alliuvium disconformably overlies the older Tertiary units, wich forms the uppermost unit in the study area. Together with geological map of the studied area, the columnar stratigraphic section, measured stratigraphic sections, geologic cross-sections, contur and strike-dip rose diagrams have also been prepared.