Prototip yerfıstığı harman makinasında temizleme ve ayırma düzeninin dengelenmesi
Balancing o peanut harvesting machine carrıyıng and sifting unit
  1. Tez No: 38924
  2. Yazar: AHMET İNCE
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. EMİN GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
VI öz Bu çalışmada, prototip yerfıstığı harman makinasının ürünü eleme ve malama halinde taşıma görevi yapan elek sisteminin dengelenmesi amaçlanmıştır. Dengelemede, mekanizmayı oluşturan parçaların düzgün geometriye sahip olmadıkları gözönüne alınarak, ağırlık merkezlerinin yeri ve ağırlık merkezleri etrafındaki kütle atalet momentleri bilgisayar destekli bir deney düzeneği yardımıyla hesaplanmıştır. Deneysel ve teorik hesaplamalar arasındaki farkların çok küçük değerlerde kaldığı saptanmıştır. Elek sistemine haraket veren krank-biyel mekanizmasının çalışması sırasında yataklara ve askı kollarına gelen kuvvetlerin hesaplanmasında, bu amaçla hazırlanmış bir bilgisayar programından yararlanılmıştır. Makina gövdesi üzerinde aşın titreşime sebep olan bu kuvvetlerin etkileri karşı ağırlık ekleme metoduyla azaltılmıştır. Bu karşı ağırlık ve yerleştirilme açısı polar koordinat sistemi yardımıyla belirlenmiştir. Kütleleri 2 ve 2.5 kg olan karşı ağırlıkların 24°'lik açı aranda yerleştirilmesinin en iyi sonuçlan verdiği saptanmıştır. Bu sonuca göre, 2.350 kg'lık karşı ağırlık anılan açıda eksantriğe hareket veren mil üzerine takılmıştır. Standart traktör kuyruk mili devrinde (540 min-1) eksantrik mili devri 240 min-1 olarak ölçülmüştür. Makinanın beton zemin üzerinde, anılan devirde çalışması sırasında, hıza bağlı olarak meydana gelen titreşimler dışında iş başarısını etkileyecek herhangi bir yerden kesilme durumu gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT In this study, balancing the sieve unit of a prototype peanut harvesting machine that sifts and carries the material was aimed. In the balancing, the location of mass centre and inertia moment around was calculated by a computer aided experiment set considering that mechanism parts do not have geometrical shape. It was obtained that the differences between experimental and teorical calculations had quite small values. During the working of slider-crank mechanism which gives motion to the sieve unit, the forces which exert on hanger bars and bearings were calculated by a program that was prepared for calculating these forces. The effects of forces which are caused excessive vibrations on the machine body were decreased by adding counterweight method. The counterweight and its placement angle was obtained by using polar coordinate system. It was found out that the counterweights had 2.5 and 2 kg with 24° placement angles gave the best results. Acording to this result, the counterweight had 2.350 kg was placed on the pin gave the motion to the eccentric with the placement angle mentioned above. The eccentric pin revolution was measured 240 rpm at the standart revolution of the p.t.o (540 rpm). While the machine was working at the revolution mentioned above on the concrete ground, no jumps that affect the machine efficiency were observed except the vibrations occured owing to the velocity.