Kent içi üniversite kampüslerinin ekolojik peyzaj tasarım ilkeleri kapsamında irdelenmesi
Explicating urban university campuses according to ecological landscape design principles
- Tez No: 389230
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELTEM ERDEM
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 153
Özet
Üniversite kampüsları kurulumları ve faaliyetlerini sürdürmeleri esnasında kurulacakları arazi, altyapı tesisleri ve ulaşım yolları gibi bulunduğu çevreyi sosyal, ekonomik ve kültürel yönden etkilemeleri kaçınılmazdır. Üniversitelerin oluşturduğu nüfusun tam zamanlı alan kullanımı yaptığı göz önüne alındığında ihtiyaçların karşılanması adına bir yapılaşma kaçınılmazdır. Yapılaşmanın hangi değerler çerçevesinde geliştirileceği sorgulanması gereken noktadır. Bu noktada ekolojik tasarım bir rehber görevi görmektedir. Özellikle kaüniversite kampüsleri büyük peyzaj alanlarına sahip olduklarından, kent peyzaj matrisinde önemli bir yere sahiptir. Rol model olan üniversiteler kentlere getirdikleri çevresel yükü hafifletmek için çevreye daha duyarlı ekolojik özelliklere sahip olmalıdırlar. Peyzaj Mimarlığın özünde olan ekolojik düşünme son yıllarda artan çevre sorunlarıyla ve insanların çevreye daha duyarlı yaşam alanları istemeleriyle yapılan tasarımların ekolojik olma özelliği vazgeçilmez olmuştur. Bu tez çalışmasında amaçlanan kent içi üniversite kampüslerinin ekolojik peyzaj tasarım ilkeleri doğrultusunda irdelenerek, kent içi kampüslerin peyzaj tasarımlarında ekolojik açıdan önem taşıyan öneriler sunmaktır. Bu tezin metodu örnek çalışma alanlarının belirlenen analiz formatı ile analiz edilmesi ve sonuçların değerlendirilmesine dayanmaktadır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda bulunduğu iklim ve coğrafyaya uygun tasarlanan kampüslerin ekolojik özelliklerinin fazla olduğu tespit edilmiştir. Yerel bitki ve geçirgen malzeme kullanımı, yağmur su yönetimi ( biyolojik hendekler, yağmur bahçeleri, yapılandırılmış sulak alanlar) ve suyun tasarruflu kullanımı, geri dönüşüm ve enerjinin etkin kullanımı , yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanılması, biyolojik çeşitliliğin desteklenmesi (arberatumlar, herbaryum,kelebek ve arı çeken bahçeleri) , yaya ve bisiklet sirkülasyonunun daha fazla olması, motorlu araç kullanımının azaltılması , kent içi kampüs olduğundan ulaşım için toplu taşıma teşviklerin yapılması kent içi üniversitelerin ekolojik peyzaj tasarımları kapsamında öne çıkan başlıklar olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Land they set during installation and university campuses to continue their activities, such as infrastructure and access roads to the environmental, social, economic and cultural aspects influence is inevitable. Structuring is the point that must be questioned which will be developed in the framework of values. At this point, ecological design will be as a guide. Role models for the universities should have more environmentally sensitive ecological features to ease the environmental burden they bring to the city. This thesis is intended intra-city study examined in accordance with the ecological landscape design principles of the university campus, to provide suggestions that are important ecologically campuses in urban landscape design. To be analyzed by the analysis method of determining the format of the case study of this thesis are based on the evaluation of the results. The evaluations are designed according to the climate and geography of the campus where the results were found to be more ecological features. The use of local plants and permeable materials, rainwater management (biological ditches, rain gardens, structured wetlands) and water-efficient use, effective use of recycling and energy, the use of renewable energy sources, the promotion of biodiversity (arboretums, herbarium, butterflies and bees attracted gardens), pedestrian and be more of bicycle circulation, reduction of motor vehicle use, ecological landscape of university urban making public transport incentives for transport is urban campus design has been identified as the title stand out within the scope of.