Determining appropriate public locations for automated external defibrillator (AED) deployment: A case study in city of Valencia
Otomatik eksternal defibrilatör (OED) yerleştirilmesi için uygun halka açık mekanların belirlenmesi: Valencia şehrinde bir vaka çalışması
- Tez No: 389263
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF İLKER TOPCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İlk ve Acil Yardım, Industrial and Industrial Engineering, Emergency and First Aid
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Ani kalp durması geçiren bir kişinin yaşama dönmesi için tek etkili tedavi derhal uygulanacak defibrilasyon (elektroşok) ve temel yaşam desteği, yani kalp masajı ve suni solunumdur (kardiyopulmoner resusitasyon). Hızlı tedavi, hastanın yaşama dönmesinde hayati önem taşır, çünkü defibrilasyon uygulanmadan geçen her dakika ile hastanın yaşama dönme şansı yaklaşık %10 azalmaktadır. Otomatik eksternal defibrilatörler (OED) bu kritik dakikalarda müdahaleyi mümkün kılmak için geliştirilmiştir. OED, kalp ritmini normale döndürecek elektroşokun olay yerinde ve ilk birkaç dakika içinde uygulanabilmesini mümkün kılan taşınabilir cihazlardır. OED'ler, ilk yardım kavramını başka bir boyuta taşımışlardır. Bu cihazlar sayesinde ambulans olay yerine gelmeden çok önce hastaya oradaki kişiler tarafından müdahale edilip hasta hayata döndürülebilmektedir. Bu durumda asıl önemli soru OED'lerin nerelerde bulundurulması gerektiğidir. Ani kalp durması vakalarının öngörülemezliği ve bir mekanda OED bulundurmanın maliyeti, bu sorunun cevabının kolay olmayacağını göstermektedir. Bu konu, resusitasyon (yeniden canlandırma) ve ilk yardım alanlarında ilgi gören bir konu olmasına rağmen, karar verme alanında üzerine eğilinen bir konu olmamıştır. Bu çalışmanın amacı, bu probleme Analitik Hiyerarşi Süreci (Analytical Hierarchy Process – AHP) kullanılarak daha önce uygulanmamış bir yaklaşım sunmak ve İspanya'nın Valencia şehrinde yapılan bir vaka çalışması ile yöntemin uygulanabilirliğini göstermektir.
Özet (Çeviri)
The only effective treatment for sudden cardiac arrest (SCA) is immediate defibrillation supported by cardiopulmonary resuscitation (CPR). It is agreed by all authorities that the chances of survival decrease by about 10% with each minute without defibrillation. Automated external defibrillators were designed to make the earliest defibrillation possible. An automated external defibrillator (AED) is a portable device which delivers an electric shock through the chest to the heart, which can restore the normal heart rhythm of a sudden cardiac arrest. AEDs are proven to be safe and effective to be used by not only healthcare professionals but also laypeople. AEDs created a whole different perspective to the concept of resuscitation and first-aid by enabling any first-responder to be able to deliver the life-saving defibrillation treatment within moments of any incident, long before the ambulance arrives. This led the question to be“where to place AEDs?”, searching for a solution to the unpredictability of SCA and the cost of AEDs. This has been a popular topic among researchers in resuscitation domain. Yet, the problem has not been studied under decision making domain sufficiently. The aim of this study was to provide a novel approach to the problem by using Analytical Hierarchy Process (AHP) and offer a solution in terms of a case study in City of Valencia, Spain.