Ceyhan'daki tekstil sanayii işletmelerinin ekonomik ve yönetsel sorunları
  1. Tez No: 38926
  2. Yazar: EMEL BAHAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YAŞAR GÜRGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZ Bu araştırmada, Ceyhan İlçesindeki tekstil sanayii işletmelerinin; yasal yapıları, üretim durumları, teknolojik düzeyleri, kurulu ve fiili kapasiteleri, yöneticilerin özellikleri, personel durumu, faaliyet süreleri, sermaye durumları, hammadde temin kaynakları, stoklama kapasiteleri, çalışma sistemleri, pazarlama ve finansman durumları araştırılmıştır. Bu konulardaki bilgiler işletmelerden anket yoluyla elde edilmiştir. Anket bilgileri 1993 yılını kapsamaktadır ve bu sanayi kesimindeki işletmelerin tamamı anket kapsamına alınmıştır. Elde edilen bulgular arasında, bu işletmelerin, uyguladıkları teknolojilerin çok eski, atıl kapasite sorununun çok yüksek, yönetimlerinin ise bilimsel yöntemlere göre yapılmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, the legal structures, production conditions, technological levels, locational and working capacity, the characteristics of administrators, personnel affairs, working periods, capital states, the source of raw material, the capacity of storage, working systems and marketing and financing of the textile industry administrations at Ceyhan were investigated. The information related to these situations has been obtained by questionnaire in the year 1993 and all the firms in this field have been interviewed. ît has been found that the technology they use is very old, and inactive capacity problem is too big and also that their administrations are not run by scientific methods.