Dizgi çıkışkarında kalite kontrol ve çıkış kalitesinin baskı sonucuna etkisi
Quality control on printer output and output quality's effect at printing result
- Tez No: 38941
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AŞKIN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matbaacılık, Typography
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
DİZGİ ÇIKIŞLARINDA KALİTE KONTROL VE ÇIKIŞ KALİTESİNİN BASKI SONUCUNA ETKİSİ Dizgi, klasik anlamda harflerin yan yana getirilmesi olayıdır. Günümüzde ise dizgi, bu klasik işlevinin yanında grafik çizimler ve fotoğrafik işlemlere de el atmıştır. Dizgi şimdi grafik ve reprodüksiyon alanına doğru genişleme göstermektedir. Günümüzde sürekli değişen teknoloji sayesinde, matbaa ve dizgi sistemlerinde önemli değişiklikler meydana gelmiştir. Mekanik dizgi sistemleri yerini elektronik dizgi sistemlerine, bu dizgi sistemide yerini bilgisayarlı dizgi sistemlerine bırakmıştır. Bu yeni sistemler sayesinde, zaman ve mali yet gibi unsurların yanında kalite yönünden de büyük gelişmeler sağlanmıştır. Bu gelişmeler saye sinde baskı kalitesi büyük ölçüde artmıştır. Bu tezimde, dizgi çıkış üniteleri ve çıkış kalitesini etkileyen etmenler ile bu çıktıların baskı sonucuna etkileri üzerinde durdum. Matbaacılıkta baskı, dizgi ve reprodüksiyon aşamalarından sonra uygulanan en son aşamadır. Bu nedenle dizgi ve reprodüksiyon aşamaları dizgi kalitesini direkt olarak etkilemektedir. Günümüz de birçok matbaada reprodüksiyon aşaması, dizginin genişlemesiyle ortadan kalkmıştır. Dizgide elde edilen çıktılar, film veya aydıngel vasıtasıyla direkt baskı kalıbına geçmektedir. Bu sebeple, dizgi kalitesi direkt olarak baskı kalitesini etkilemektedir. Eskiden 150-300 dpi lik çıkış kalitesiyle dizgi yapılmaktayken, şimdi 800 - 1000 dpi ve 3.500 dpi gibi süper kalitede çıktılar alınmaktadır. Fotoğrafik materyale alınan çıktılar daha yüksek rezülasyona sahip olmaktadır. Artık, 4.200 dpiye yakın postscript çıktılar elde etmek mümkündür. Doğal olarak da daha kaliteli baskılar elde edilmektedir. Kaliteli çıktılarda detaylar daha belirgindir. Kalite düştükçe baskıda detaylar kaybolmaya başlamaktadır. Baskıda kalite, dizgi kalîtesiyle doğru orantılı olarak artmaktadır. Bu tezimde, dizginin matbaacılıktaki önemine değinmek için, dizgi çıktılarının baskı sonucuna olan etkisini inceledim. Matbaacılıkta göze hitap, önemli bir yer tutar. Matbaacılıkta çıkış kalitesinin incelenmesi, denetlenmesi dizgide kaliteli bir çıktı elde etmek ve dolayısıyla kaliteli bir baskı için kaçınılmazdır. İyi sonuçlarla elde edilmiş kaliteli bir çıktı ile her zaman kaliteli bir baskı elde edebilme olanağımız vardır. İyi bir çıkış alabilmek ve iyi bir baskı elde edebilmek için, çıkış olayının her aşamasını kontrol etmek kaçınılmaz bir zorunluluktur. Yüksek rezülasyona sahip çıktı makinalarıyla, çok kaliteli çıktılar elde edilen günümüz dizgicili ği sayesinde, baskı için ideal materyaller hazırlanabilmektedir. Bu tür Kaliteli çıktılar, baskı sonucunu da olumlu yönde etkilemektedir. Bu kaliteli çıktılar, dizginciliğin matbaacılık dünyasına kazandırdığı, büyük bir atılımdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT QUALTY CONTROL ON PRINTER OUTPUT AND OUTPUT QUALITY'S EFFECT AT PRINTING RESULT. The typesetting's classic meaning is to put the letters side to side. In this century typesetting is contend graffic design and fotografic jobs. Typesetting is now including graffic and reproduction in printing world. Very importand chancing happend in printing and typesetting sistems, because of the thec- nologic changing at this century. Mechanic typesetting sistems left its place to the electronic type setting sistems. This sistems left its place to the computerizing typesetting sistems. With this new sistems, new progress happend at printing world. This changing is about price, time and quality in printing world. With this progress, printing quality is always increasing. I write abaut, output effects at printing result and printers and its quality problems in my the sis. Printing is the last step after the reproduction and typesetting jobs in printing world. For this reason, reproduction and typesetting steps directly effect printing quality. At lots of printing office, reproduction steps left its place to the typesetting jobs. The materials that we get from typesetting jobs is diretly transferring to the print plate with the film and acetat now. Because of this, typesetting quality is directly effects printing qualitys. Formerly, there was a 150-300 dpi output quality. But now there is 800-1.000 and 3.500 dpi output quality in typesetting world. The output that we get from fotografic material is more quality than other. Now, it is possible to get 4.200 dpi postscrip output. Naturally we can get more quality out puts. Details in quality output is more clean. Details in printing is getting disappear in less quality outputs. Quality in printing is directly increasing with output qualitys. I study at output qualitys effect at printing result to show how typesetting is importand for printing. Esthetic is very importand in printing. To control and to study at output quality is necessary for to get quality output and directly quality print in printing world. It is possible to take a quality print with a quality output. To control is a necessary to take a good print result and to get a good output. We can prapare ideal materials for printing with todays typesetting system that we can get very quality output, from high resulation outputs. This kind of quality output effects printing result positively. This quality output is a big progress that typesetting make for printing world.