Standard makina elemanlarının autocad ortamında, autolisp yardımıyla tasarımı
Desing of standart machine components with the help of autolisp in autocad environment
  1. Tez No: 76334
  2. Yazar: HÜSEYİN AVNİ TAŞDELEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK MENDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bilgisayar destekli tasarıma dayanan bu çalışma, Standard makine elemanları tasarımı için model araştırmasını konu alan bir dizi araştırmadan oluşmaktadır. AutoCAD gibi cad programlan, tasarımcıya, tasarımları daha kısa sürede yapabilme ve konstrüktöre gerekli bilgi ve resimleri hızla elde etme imkanı sağlar.Ancak makine tasarımcılığmda aynı elemanlar değişik parametrelerle defalarca kullanılabilmektedir. Bu durum zaman kaybına sebep olduğundan parametrik tasarımda AutoLISP kullanılmaktadır. AutoCAD'ın temel fonksiyonlarına yeni fonksiyonlar ekleyerek kullanıcı kendi istekleri doğrultusunda AutoCAD'i daha etkin hale getirebilmektedir. Bunu yapabilmek için de AutoCAD'i destekleyen LISP programlama dilinin kullanılması cazip hale gelmiştir. LISP, yapay zeka çalışmalarında kullanılan bir programlama dili olup liste işleme (list processing) anlamına gelir. AutoLISP ise LISP programlama dilinin AutoCAD içine yerleştirilmiş bir uyarlamasıdır. Bu çalışmada AutoLISP'in en temel fonksiyonlarından bahsedilmiş, standard makine elemanlarının (cıvata, perçin, pim, rulman gibi.) parametrik tasarım ve konstüksiyonları yapılmıştır. Tasarımları yapılan bu makine elemanlarının veri giriş ve çıkışlarında programlanabilir diyalog (DCL) kutuları kullanılmıştır. Tasarımları yaptırılan bu makine elemanlarının resimleri AutoCAD ekranına aktarılabilmekte ve ölçekli olarak kağıda geçirilebilmektedir. Bu çalışma yukarda bahsedilen konuları destekleyen LISP program örneklerinden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This work, based on computer-assisted design, consists of studies concerning a model of research on the design of standard machine components... Cad pogrammes like AutoCAD not only enable the designer to draw in a shorter time but also provide him with the necessary data and drawings quickly. However, the same components for machine desing can be used with various parameters again and again. As it causes wasting time, AutoLISP is used for parametric designs. The designer can use the AutoCAD more efficiently, adding new functions to its main ones. In order to achieve this, the use of LISP software, supporting autoCAD has been widespread. LISP, software used for studies on artificial intelligence, means list processing. AutoLISP is an adaptation of LISP software, located in AutoCAD. In this work, the most fundamental functions of AutoLISP were dealt with, and the parametric desings and reconstructions of standard machine components such as bolt, rivet, pin, and bearing were performed. Programmable DCL boxes were used for the data input and output of these designed machine components. These designed machine components can be transfered to the screen, and copied on paper according to scale. This work is composed of examples of LISP software, supporting the abovementioned subjects.