Kırkışla (Cihanbeyli-Konya) köyü dolayında Karadağ-Bozdağ-Çavuştepe yükseltisinin jeoloji ve petroğrafi incelenmesi
The Geological and petrographical study of Karadağ-Bozdağ-Çavuştepe hills in Kırkışla (Cihanbeyli-Konya) region
  1. Tez No: 38945
  2. Yazar: ŞÜKRAN İNCE
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YÜKSEL AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KIRKI ŞLA( C İHANBEYLİ -KONYA ) KÖYÜ DOLAYINDA KARADAÖ-BOZDA?-ÇAVUŞTEPE YÜKSELTİSİNİN JEOLOJİ VE PETROGRAFİ İNCELEMESİ Şükran. İNCE Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Yüksel AYDIN 1994, sayfa :3f¥ Jüri: Do ç.Dr. Yüksel AYDIN Prof.Dr. İhsan SBYMEN Yrd. Doç. Dr. Kerim KOÇAK İnceleme alanında birimler, stratigrafik ve tek tonik anlatımın kolayca yapılabilmesi için“Temel Kayaları ve ”örtü Kayaları" şeklinde ayırt edilmiştir, Allokton ve otokton birimleri kapsayan Temel Kayaları, osmanlıdere, Ballıktepe formasyonları ve Koçyaka Ofiyolitik Karışığından oluşmuştur. Osmanlıdere formasyonu üzerinde kon- kordan olarak bulunan Ballıktepe formasyonu üzerine Koç yaka Ofiyolitik Karışığı tektonik dokanakla gelmektedir. Temel Kayaları üzerine uyumsuz olarak gelen Neo Otokton örtü birimlerini Üst Oligosen-Alt Miyosen yaşlı İnsuyu formasyonu, Orta-Üst Miyosen yaşlı Karadağ andezi ti, Pliyokuvat emer' de' Cihanbeyli formasyonu ile Kuvater- ner yaşlı Tuzgölü formasyonu, flvaporit ve alüvyon oluşturmaktadır. Yukarıda sözü edilen Temel ve bürtü Kayaç toplulukları içerisindeki litolojik birimlerin yaşları paleontolojik, radyometrik ve göreli veriler kullanılarak saptanmaya çalışılmış ve de stratigrafi oluşturulmuştur. Anlatımı kolaylaştırmak amacı ile Stratigrafi adlama duralları ' na uygun resmi olmayan coğrafya adları. iiile tanımlanan kaya birimlerinin jeokronoloji sırası ve stratigrafik ilişkilerini açıklamak Üzere bölgede yer a.- lan Temel Kayaları ve örtü Kayaları sıra ile ele alınmaktır. ANAHTAR KELİMELER; Temel Kayaları, Örtü Kayaları, Allokton, otokton. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis THE GEOLOGICAL AND PBTROGRAfHtKJAfc STUDY OF KARADA&-BOZDA&-ÇAVUŞTEPE HÎLLS İN KIRKIŞLA( CİHANBEYLİ-KONYA)REGlON Şükran İNCE Selçuk University- Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor: Do ç.Brr. Yüksel AYDIN 1994, Page: 34' Jury: Doç.Dr : Yüksel AYDIN Prof.Dr. İhsan SEYMEN Yrd.Doc.Dr. Kerim KOÇAK In the studied area the units were 'divided, into basement rocks and cover rocks for convenience of stra- tigraphic on tectonic descriptions. The basement rocks covering alio cththo nous and autochthonous units consist of üsmanlıdere, Balliktepe formations and Koçyaka ophio- lithic melange. The Balliktepe formation overlies the Os- manlxdere formation conformable and is overlain, by the Koçyaka ophiolithic melange with a tectonic contact. Neoautochthonous cover units overling" the base ment rocks with an angular uncorformity consist of Upper Oligocene'-Iiower Miocene İnsuyu formation, Middle-Upper Miocene Karadağ andezite, PlioQuaternary Cihanbeyli for mation, Quaternary Tuagölü formation, evaporites and al luvium. The age of the litho logical unite, mentioned in -basement and cover rocks are det«*roifi®d using paleontolo- :gical an. radiometric and comperat ive data, so the stratig raphy is mode out.. For the convenience, the rocks units one here, informally named and are descriped in p;eocronologic or der. ivKEY WORDS: Basement rocks, Cover rocks, Allocththonous, Autochthonous.