Asymptotics of spectral gaps of Hill and 1D dirac operators
Hill ve 1 boyutlu dirac operatörlerinin spektral boşluklarının asimtotikleri
  1. Tez No: 389475
  2. Yazar: BERKAY ANAHTARCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PLAMEN DJAKOV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Reel doğru R üzerinde düşünülen pi-periyodik Hill operatörü ya da bir-boyutlu Dirac operatörü L olsun. L'nin spektrumu bant-aralıklı yapıdadır, yani sürekli spektrum aralıkları spektral boşluklarla birbirlerini izlerler. Bu boşlukların uç noktaları, aynı fakat [0; pi] aralığı üzerinde periyodik ve antiperiyodik sınır koşullarıyla düşünülen L diferansiyel operatörünün özdeğerleridir. Bu tezde Hill ve bir-boyutlu periyodik Dirac operatörlerinin iki üssel terimin lineer kombinasyonu olan özgül potansiyeller ile düşünüldüğü durumunda spektral boşlukların kesin asimptotlarını temin ediyoruz.
Özet (Çeviri)
Let L be the Hill operator or the one-dimensional Dirac operator with pi-periodic potential considered on the real line R. The spectrum of L has a band-gap structure, that is, the intervals of continuous spectrum alternate with spectral gaps. The endpoints of these gaps are eigenvalues of the same differential operator L but considered on the interval [0; pi] with periodic or antiperiodic boundary conditions.In this thesis considering the Hill and the one-dimensional periodic Dirac operators, we provide precise asymptotics of the spectral gaps in case of specific potentials that are linear combinations of two exponential terms.