Hydrostatic yaw bearing design for 500 KW horizontal axis wind turbine
500 KW'lık yatay eksenli rüzgar türbini için hidrostatik yatak tasarımı
  1. Tez No: 389524
  2. Yazar: SELMA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT FARUK AKŞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Rüzgar türbinleri büyüdükçe döner türbin yataklarının taşıdığı yük gittikçe artmaktadır. Yüklerin artmasıyla birlikte döner türbin yatağı birden fazla sütuna ihtiyaç duyar bu da ağırlığı arttırdığı gibi fiyatı da arttıracaktır. Günümüzdeki rüzgar türbinleri trendi türbinlerin gittikçe büyümesi yönünde olduğu gibi yatak takımlarının fiyatlarının da artması yönündedir. Fiyatla birlikte, yatak takımları büyük rüzgar türbinlerinde güvenilirlik problemlerine de neden olmaktadır. Türbin boyutu ile birlikte toplam ağırlık arttığı gibi yatak sistemine etki eden rüzgar yükleri de artmaktadır. Rüzgar türbinlerinin çalışması sırasında bu yüksek yükler rüzgar hızı ile yataktaki salınım periyodunun uzamasına neden olur ve tek lokal bir noktaya etki eder. Yataktaki belirli noktaya etki eden periyodik yükler Brinelling hatası denilen girinti izi oluşturur. Açık denizlerde türbin kapasitesi 10MW güçlerde büyümeye devam ederken, düşük fiyatlı alternatif çözüme gerek vardır. Hidrostatik yataklar geniş ve ağır yük mekaniğinde kullanımı iyi bilinen bir sistemdir. Bu tezin amacı hidrostatik yatakların örnek olarak 500 KW'lık yatay eksenli rüzgar türbinlerinde uygulanabilirliğinin ve kullanımının araştırılmasıdır. Tezin motivasyonu, 500 KW'lık rüzgar türbini döner yatak sistemi için hidrostatik yatak geliştirilmesi ve klasik döner elemanlı rulman karşısında yük kapasitesi, rijitlik, fiyat, ömür ve dayannım açısından avantaj ve dezavantajlarının karşılaştırılmasıdır.
Özet (Çeviri)
As wind turbines get larger, nacelle structure that is carried by yaw bearings becomes heavier. In order to bear these increasing loads, yaw bearing needs to have more than one row of rolling elements which cause increase in weight and consequently the cost of the yaw bearing in classical design [1]. As the industry trends demand larger and larger wind turbines, the slew bearing costs keep increasing. In addition to cost, slew bearings suffer other reliability problems in very large turbines. As the turbine size keeps increasing both overall nacelle weight and wind loads acting on the yaw system (radial, axial and moment loads) get very large. During operation these heavy loads act on a single/local point on the bearing for extended periods during which heavy loads oscillate with varying wind speeds/loads. Large cyclic loads acting on a specific point on bearing race cause indentation marks which is also called Brinelling failure. As turbine capacities keep growing well beyond 10 MW with offshore units, the need for a robust low cost alternative grows. Hydrostatic bearings are well known systems that are used in large and heavy load machinery. This thesis aims to investigate applicability and feasibility of alternative hydrostatic yaw bearing design for a sample horizontal axis wind turbine. Motivation of the thesis is to develop a hydrostatic bearing design for yaw system for a 500 KW wind turbine, and demonstrate advantages and disadvantages of the hydrostatic bearing yaw system in comparison to classical rolling element bearings by evaluating load capacity, rigidity, stiffness, cost and life.