An indoor positioning system based on global positioning system
GPS temelli iç mekan konumlandırma sistemi
  1. Tez No: 389525
  2. Yazar: OĞUZHAN ORHAN
  3. Danışmanlar: PROF. İBRAHİM TEKİN, DOÇ. DR. AYHAN BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
GPS (Küresel Konumlandırma Sistemi) günümüzde büyük talepe sahiptir ve günlük hayat kalitemizi artıracak konum temelli hizmetlerde kullanılan hemen hemen tüm akıllı telefonlarda olduğu gibi, ulaşım, izleme, navigasyon gibi birçok alanda çokça kullanılmaktadır. GPS sistemi, GPS alıcılar için gerekli olan bilgiyi sağlayabilmek için yeryüzüne GPS işaretlerini gönderen uydularla iletişim kurarak gerçeklenir. Yeryüzüne ulaşan GPS işaretleri düşük güçtedir ve GPS alıcıları işaretlerdeki bilgiyi değerlendirerek konumlandırmayı yaparlar. Günümüz teknolojisiyle bu konumlandırma 5m hata ile yapılabilmektedir. Bu sistem dış mekanlarda başarılı olmasına rağmen, iç mekanlarda çok başarılı değildir. İç mekanlardaki GPS işaretlerini çözümleme işaretlerin fiziksel engellerle etkileşimi dolayısıyla ortaya çıkan, işaretteki ek kayıplardan dolayı zordur. Tüneller, deniz altları, binalar gibi iç mekanlarda GPS işaretlerinin kapsama alanını artırmak gerekmektedir. Bu tezde GPS altyapısını kullanan bir iç mekan konumlandırma sistemi önerilmiş ve tasarlanmıştır. Tasarlanan iç mekan konumlandırma sistemi yönlü GPS antenlerinden, frekans düşürücülerden, frekans yükselticiden, IF antenden oluşmaktadır. Sistemi gerçekleme için, frekans düşürücü, frekans yükseltici ve IF anteni tasarlanmış, üretilmiş ve ölçülmüştür. Yapılan deneylere göre, sistemimiz sıradan GPS alıcılara ek bir donanım eklenerek ve yazılım güncellemesiyle iç mekan konumlandırmayı gerçekleştirebilmektedir.
Özet (Çeviri)
GPS (Global Positioning System) has great demand in recent years and the use of GPS has increased widely in many areas like transportation, tracking, navigation, as well as being implemented in almost all of the smart phones for location based services to improve the quality of our daily life. GPS system communicates with the satellites which send the GPS signals to the earth to be able to provide needed information to the GPS receivers. GPS signals that reach to the earth is in low power and GPS receivers evaluate the position with respect to information in the signal. This position evaluation can be done with the error of 2.5 meters in today's technology. Despite this system is successful in outdoor areas, it is not so successful in indoor areas. Decoding GPS signals in the indoor areas is hard due to additional loss in the GPS signal because of interaction of the signals with physical obstacles. There is a need for increasing coverage of GPS signals in indoor areas like tunnels, undersea and buildings. In this thesis, an indoor positioning system based on GPS infrastructure is proposed and designed. Designed indoor positioning system consists of directional GPS antennas, downconverters, upconverter and IF antennas. For realizing the system, downconverters, upconverter and IF antenna are designed, manufactured and measured. The experiments show that indoor positioning can be done with our designed system by adding some hardware and updating in positioning algorithm to the conventional GPS receivers.