Farklı organik gübrelerin çim karışımının tuza toleransı üzerine etkisi
The effect of different organic fertilizers on salt tolerance of turf mixture
  1. Tez No: 703597
  2. Yazar: ZÜLEYHA AKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPASLAN KUŞVURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım ve Yaşam Bilimleri Anablim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma; %40 çok yıllık çim (Lolium perenne L.), %40 kamışsı yumak (Festuca arundinacea Schreb.), %20 rizomlu kırmızı yumak (Festuca rubra L. subsp. rubra) türlerinden oluşan çim karışımında, farklı organik gübrelerin [amino asit (AA), ahır gübresi (AG), biyokömür (BK), leonardit (LEO), koyun gübresi (KG), solucan gübresi (SG) tavuk gübresi (TG) ve yarasa gübresi (YG)], tuza tolerans (150 mM) üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla; 2019-2020 yetiştirme döneminde, 6,5 ay süreyle, serada saksı koşullarında, tesadüf parselleri deneme desenine göre, üç tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Çalışma sonucunda tuz stresinin; incelenen özelliklerin tamamında değişen oranlarda olumsuz etki gösterdiği (%75-95), tuz stresi ile birlikte organik gübre uygulamalarında ise kontrole göre ortalama; bitki boyunda %53,4, bitki yaş ağırlığında %73,1, bitki kuru ağırlığında %63,2, kalitede %38,6, renkte %34,3, bitki ile kaplı alanda %32,3, yoğunlukta %35,5, nispi klorofil içeriği indeksinde (NKİİ) %54,1 ve YOSİ'de %28,5 oranlarında düşüşler görüldüğü tespit edilmiştir. Buna karşın, tuz stresi ile birlikte organik gübre uygulamalarında tuz stresine kıyasla ortalama; bitki boyunda %86,5, bitki yaş ağırlığında %439,8, bitki kuru ağırlığında %245,0, kalitede %102,2, renkte %51,4, bitki ile kaplı alanda %86,3, yoğunlukta %46,5, NKKİ'de %50,0 ve YOSİ'de %21,3 oranlarında iyileşmelere neden olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak; uygulanan organik gübrelerin tuz stresinden kaynaklanan olumsuzlukları değişen oranlarda iyi yönde etkilediği ve uygulamalar arasında koyun gübresi (KG) ve yarasa gübresinin (YG) diğerlerine göre biraz daha ön plana çıktığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to determine the effects of different organic fertilizers's [amino acid (AA), cow manure (CM), biochar (BC), leonardite (LEO), sheep manure (SM), worm manure (WM), poultry manure (PM) and bat guano (BG)] on salt tolerance (150 mM) in tufgrass mixture 50% perennial ryegrass (Lolium perenne L.), 25% creeping fescue (Festuca rubra L. subsp. rubra) and 25% tall fescue (Festuca arundinacea Schreb.)] in 2019-2020 growing season, during 6.5 months, under greenhouse conditions in plastic pots with three replications according to the split-plot design. At the end of the study, salt stress affected negatively all of the examined features at varying rates (75-95%) and when evaluated on average, compared to the control; the rates of 53.4% in plant height, the rates of 73.1% in fresh weight, the rates of 57.8% in dry weight, the rates of 38.6% in quality, the rates of 34.3% in color, the rates of 32.3% in coverage rate, the rates of 35.5% in density, the rates of 54.1% in relative chlorophyll content index (RCCI), and the rates of 28.5% in LRWC value was determined that there were decreases, respectively. However; when compared to organic fertilizer applications and salt stress application; in plant height 86.5%, in fresh weight 439%, in dry weight 245.0%, in quality 102.2%, in color 51.4%, in coverage rate 86.3%, in density 46.5%, in chlorophyll index 50.0% and in LRWC 21.3% was determined that there were increases positively. As a result, it is seen that the applied organic fertilizers affect the negativities caused by salt stress in a good way at varying rates, and among the applications, the sheep manure (SM) and bat guano (BG) stand out a little more than the others.