Ankara ve Çankırı illeri asma gen kaynaklarının SSRs (simple sequence repeats)'a dayalı genetik karakterizasyonu
Genetic characterization of Ankara and Çankiri grapevine germplasm based on SSR markers
- Tez No: 389569
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN SÖYLEMEZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Ankara ve Çankırı illeri iklimi birinci derecede şaraplık üzüm çeşitlerinin yetiştirilmesine uygun olmakla birlikte, son yıllarda gelişen sulama olanakları ile sofralık üzüm yetiştiriciliğine karşı ilginin de giderek arttığı bir yetiştirme alanıdır. Bu çalışmada, Ankara ve Çankırı illerinden Tekirdağ Milli Koleksiyon Bağı'na aktarılan 49 çeşit ile 2 referans çeşit olmak üzere toplam 51 üzüm çeşidinin (Vitis vinifera L.) 15 mikrosatelit markör (VVMD5, VMC2C3, VrZAG79, VVMD24, VVMD27, VVMD28, VVS2, VrZAG62, VVIB01, VMC2H4, VVMD7, VVIH54 VVMD31, VrZAG83, VRG1) kullanılarak genetik kimlikleri belirlenmiştir. Kullanılan 14 lokusda yeterli genetik bulgulara ulaşılırken, VRG1 lokusu sahte (null) allel göstermesi nedeni ile incelenen genetik parametrelere dahil edilmemiştir. Lokuslarda gözlenen allel sayısı 13 ile 4 arasında değişmiştir. Genotipler arasında 2 aynı genotip, 4 sinonim ve 5 homonim duruma rastlanmıştır. SSR markörler kullanılarak elde edilen bu araştırma sonuçları hem Ankara ve Çankırı illeri hem de İç Anadolu Bölgesi üzüm gen kaynaklarının SSR tekniği kullanılarak tanımlanması yönünde bir ilk niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
Ankara and Çankırı provinces are suitable for good quality wine grape cultivation, also this region is being popular for table grape cultivation due to improved irrigation systems in recent years. In this research, a total of 49 grape cultivars (Vitis vinifera L.) from Tekirdağ Viticulture Research Institute in National Germplasm Repository Vineyard with 2 reference cultivars were genetically characterized using 15 SSR markers (VVMD5, VMC2C3, VrZAG79, VVMD24, VVMD27, VVMD28, VVS2, VrZAG62, VVIB01, VMC2H4, VVMD7, VVIH54 VVMD31, VrZAG83, VRG1) and genetic relationships among them were investigated. Genetic data obtained from 14 loci analysed successfully charecterised the grapevine cultivars however, locus VRG1 was eliminated due to the high frequency of null allele. Number of alleles per locus ranged from 4 to 13. Within genotypes analysed 2 identical, 4 synonym, 5 homonym cases were observed. The results obtained in the present study using SSR markers are important first steps towards better characterization of Ankara and Çankırı grape genotypes and would aid future germplasm management and breeding efforts.