Mogan Gölü avi-faunası
The Avifauna of Mogan Lake-Turkey
  1. Tez No: 38959
  2. Yazar: ELİF OMCA GÖRGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmada Ankara il sınırları içinde bulunan Mogan Gölü'nün Kuş Faunası incelenmiştir. Araziye Mayıs 1993 ve Haziran 1994 tarihleri arasında çıkılmıştır. Bu kapsamda yörede kışın ve yazın bulunan kuşlar, göç eden kuşlar ve üreyen kuşlar tesbit edilmiş, habitat tercihleri ortaya konulmuş, beslendikleri ve yuva yaptıkları bölgeler saptanmıştır. Buna göre bölgede toplam 186 tür ve 6 alttürün bulunduğu,bunlardan 102 türün yazın, 65 türün kışın, bunlardan bazılarının hem yazın hem kışın bulundukları, 80 türün göç ettiği ve 51 türün de ürediği tesbit edilmiştir. Kuşlar biyoindikatör olarak kullanıldıkları için, gölün ne kadar kirli olduğunu belirleme konusunda da bir fikir ortaya koyma imkanı doğmuştur. Mogan Gölü, ayrıca Orta Anadolu'daki sulak alanların kuşlar açısından ne kadar zengin olduğuna bir örnek teşkil etmektedir. Büyük şehirlerimizden biri olan Ankara'nın bu kadar yalanında bulunan bir sulak alanın korunmasının gerekliliği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, avi fauna of Mogan Lake, situated within the borders of Ankara were investigated. Land survey was made in between May 1993- June 1994. During this study, bird which were present in summer and winter, migrants and breeders were also determined. Habitat preference of these birds also were observed. 186 species and 6 subspecises were determined during this study. 102 of them were found to be presert in summer, 65 in winter and some of them were found both in winter and summer. 80 species were fount to be migrant and 51 to be breeder. Since birds can be used as bioindicators, we had the chance to determine the level of the pollution in the lake. We believe that the lake which is located in the limits of metropolitan city of Ankara, should be reserved.