Çeliğin metal kaplama yöntemiyle korozyona karşı korunmasında alütasyon tekniklerinin araştırılması
  1. Tez No: 38960
  2. Yazar: MEHTAP MURATOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. MUSTAFA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÇELİ?İN METAL KAPLAMA YÖNTEMİYLE KOROZYONA KARŞI KORUNMASINDA ALÜTÂSYON TEKNİKLERİNİN ARAŞTIRILMASI Mehtap MURATO?LU Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Estitûsü Metal Eğitimi Anabilirn Dalı 1994, Sayfa: 126 Korozyon, metallerin ortamla teması sonucu,“ metal- arayüzey- ortam”üçlüsünün etkileşimi ile arayüzeyde oluşan bir bozunmadır. Korozyondan korunma önlemlerinin temelinde de bu üç elemanın özeliklerini ve birbirleriyle ilişkilerini iyi bilmek ve gerekli değişiklikleri gerçekleştirmek yatar. Metallerin ortama daha dayanıklı kılınması için, korozyon yapıcı etkenlerin kontrol altına alınması yanında, arayüzeyi, değişik malzemelerle kaplamak bu tür önlemlerin başında gelmektediş? '“.XMetalik kaplamalar; korozyondan koruma, bakım, onarım harcamalarının azaltılması, ürün kalitesinin yükseltilmesini ve malzeme tasarrufu sağlama açısından büyük önem taşırlar. Bu amaçlar tercih edilen kaplama metallerinden biri de alüminyumdur. Bu metalin kullanımı ile korozyon etkisinin oluşturacağı makina, malzeme, enerji ve iş gücü kayıpları önlendiği gibi dekoratif bir görünüm de elde edilebilmektedir. Bu çalışmada çelik üzerine Âl kaplama yöntemi, endüstriyel önemi açısından ”sıcak daldırma“ ve ”püskürtme“ yöntemleri esas olmak üzere incelenmeye çalışılmıştır. Birinci bölümde; çelik malzemeler için kaplama gereksiniminin anlatıldığı genel giriş, ikinci bölümde; alüminyum metalinin genel özellikleri anlatılmıştır. Üçüncü bölümde; kaplama öncesi işlemler, dördüncü bölümde; kaplama yöntem ve teknikleri ve beşinci bölümde de; kaplama uygulamaları açıklanmıştır. Altıncı bölümde; alüminyum kaplı malzemelerin kullanım üstünlükleri, yedinci bölümde; deney çalışmaları incelenmiş ve sekizinci bölümde de sonuç ve öneriler verilmiştir. ”\
Özet (Çeviri)
V SUMMARY MSc Thesis AW INVESTIGATION ON AL COATING TECHNIQUES TO PROTECT STEEL AGAINST CORROSION BY METAL COATING METHODS Mehtap MURATO?LU Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Metal Education 1994, Page; 1B6 Corrosion is the failure of the interface of the metal which occurs with the triple interaction of metal, interface and environment. To protect metalic materials from corrosion, the properties and the interrelations of these elements must be known. To extand the life of the metals in an corrosive environment, besides keeping the corrosion factors under control, coating the contacting surfaces with different materials is the main way., t ?Vİ Because of the coating protects the metals from corrosion, it is very important to coat the surfaces exposed to corrosion in order to reduce repairing and maintanence expences and to increace the quality of a product, among these coating methods, metal coating is an important process. Aluminum used with this aim, is one of the coating metals. Using Al coated metals prevents the corrosion damage on machines, materials and losses of the energy and labour force losses. In addition to this advantages, good decorative appearance will be obtained. In this study, Al coating methods of steel - especially hot dipping and spraying- were examined. In the first chapter; there was a general introduction in which necessity of the coating were explained for steels. In the second chapter; aluminum metal was introduced generally. In the third chapter; procedures, before aluminum coating methods were explained. In the forth and fifth chapters; coating methods and applications were presented. In the sixth chapter; there was a conclusion in which the using performances of the aluminum coated materials against corrosion. Experimental studies with hot dipped and sprayed coating methods applied on steel sheets, were given as example applications in the seventh chapter. The suggestions and results of this study had been analized in the eigth chapter. ft