Sıcak daldırma yöntemi ile sürekli çinko kaplama
Galvanizing process
  1. Tez No: 83071
  2. Yazar: VOLKAN GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇAPA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
SICAK DALDIRMA YÖNTEMİ İLE GALVANIZLEME ÖZET Belirli korozif ortamlara karşı dayanıksız olan yada az dayanım gösteren malzemelerin bu ortamlarda kullanılabilmesi için özel kaplama malzemeleri kullanılmaktadır. Bunlardan çinko kaplama, özellikle çelik yapıların korozyondan korunması yöntemleri içinde en yaygın kullanılan metodlardan biridir. Çinko kaplamalar, genellikel « Sıcak Daldırma Yöntemi ile Galvanizleme » metodu adı verilen, çelik yapıların ergiyik çinko banyosuna daldırılması ile uygulanır. Sicak daldırma ile üretilmiş çinko kaplamalar, geniş bir kullanım alam olan çelik ürünleri için başarılı bir korozyon direnci sağlamaktadır. Çinko kaplamanın etkinliği yüksek korozyon direncinin yanısıra kaplamanın sıyrıldığı kısımlarda açığa çıkan çelik yüzeyini katotik olarak korumasından kaynaklanır. Sıcak daldırma yöntemiyle çinko kaplamanın ilk aşaması kaplanacak metalin yüzeyinin temizlenmesidir. Yüzey temizlemeyi izleyen ikinci aşama flakslama işlemidir. Flakslamada amaç ona metal yüzeyinin galvaniz banyosuna gidinceye kadar oksitlenmesini engellemektir. Yüzeyi temizlenmiş, flakslanmış çelik 430- 470°C de ergimiş çinko banyosuna daldırılır. Belli bir süre bekletilip alındıktan sonra genellikle soğuk havada kurutulur. Oluşan kaplama bir dizi tabakalardan ibarettir. Çeliğin tabanından başlıyarak, her tabaka dış yüzeye kadar yükselen oranlarda çinko içerir. Bu yüzden demir ve çinko arasında belirli bir sınır yoktur, fakat ana metal ile kaplama arasında güçlü bir bağ sağlıyan demir-çinko alaşım dizilerine doğru kademeli bir geçiş vardır. Sıcak daldırma yoluyla galvanizleme yöntemi ticari olarak senelerdir başarıyla uygulanmaktadır. Bu metodun tercih edilmesinin sebebi, yanlız çinkonun çelik üzerinde sabit ve kuvvetli bir şekilde yapışan bir kaplama meydana getirmesinden değil, aynı zamanda sürekli daldırma yöntemlerinin uygulanmasıyla geniş ölçüde bir üretim yapılmasına imkan vermesinden ve dolayısıyla maliyetlerin düşürülmesinden kaynaklanır. Bu avantajları nedeniyle sıcak daldırma yöntemi ile sürekli galvanizleme metodu geliştirilerek önümüzdeki senelerde de sıkça kullanılacaktır. vıı
Özet (Çeviri)
GALVANIZING PROCESS SUMMARY Galvanizing is the practice of immersing clean, oxide-free iron or steel into molten zinc in order to form a zinc coating that is metallurgically bonded to the iron or steel's surface. The zinc coating protects the surface against corrosion by providing protection to the iron or steel in two ways. l.It shields the base metal from the atmosphere 2.Because it is more electronegative than iron or steel, the zinc gives cathodic or sacrificial protection. Even if the surface becomes scratched and the base metal is exposed, the zinc is slowly consumed while the iron or steel remains protected from corrosion [6]. The hot dip galvanizing process is adaptable to coating neraly all types of fabricated and non-fabricated products such as wire, tanks, sheets, strip, pipes and tubes, fittings, hardware, wire cloth, hollow-ware, and structural assemblies. All galvanizing consists of four fundamental steps :. Surface preparation. Prefluxing. Galvanizing. Finishing t",