4-(Metilsülfanil)fenilboronik asit molekülünün titreşim spektrumlarının deneysel ve teorik yöntemlerle incelenmesi
The theoretical and experimental investigation of the vibrational spectra of 4-(Methylsulfanyl)phenylboronic acid molecule
- Tez No: 389611
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ATİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada 4-(metilsülfanil)fenilboronik asit molekülünün yapı ve titreşim frekansları analizi yapıldı. En düşük enerjili konformasyon tespit edildi. Bu yapının geometrik parametreleri ve titreşim frekansları Gaussian 09 programı ile hesaplandı. FT-IR spektrumları 4000-650 cm-1; FT-Raman spektrumları 3500-5 cm-1 aralığında deneysel ve teorik olarak kaydedildi. Teorik ve deneysel IR ve Raman spektrumları çizildi. Gaussian 09 programıyla 6-311++G(d,p) temel setinde yoğunluk fonksiyon teorisi içerisinde B3LYP teori düzeylerinde molekülün bağ açıları, bağ uzunlukları, dihedral açıları ve titreşim frekansları hesaplandı ve deneysel değerlerle karşılaştırıldı. Titreşim modlarının işaretlenmesi için toplam enerji dağılımı (TED) VEDA programı kullanılarak hesaplandı. Çalışma sonucunda incelediğimiz molekülün, fiziksel ve kimyasal özelliklerinin anlaşılmasına katkıda bulunulmaya çalışılmıştır. Aynı zamanda hesaplanan teorik ve deneysel verilerin birbiri ile uyum içerisinde olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, molecular structure and vibration frequency analysis of 4-(methylsulfanyl)phenylboronic acid were investigated. The lowest energy conformer was defined. The geometrical parameters and vibrational frequencies of this conformer were calculated by using Gaussian 09 software. The FT-IR spectrum of molecule was saved between 4000 cm-1and 650 cm-1, the FT-Raman spectrum was saved between 3500 cm-1 and 5 cm-1. Theoretical and experimental IR and Raman spectra were drawed. Bond lenghts, bond angles, dihedral angles and vibration frequencies were calculated on the 6-311++G(d,p) basic set, density function theory and B3LYP theory by Gaussian 09 program and their values were compared with experimental values. Total energy distributions (TED) were calculated to find the vibration modes by using VEDA program. In the end of the study, we gain in formations about the geometric, physical and chemical properties of the molecule. The calculated theorical results are agreed with the experimental datas.