Centro-polyhedral gruplarda jacobsthal ve pell dizileri
Jacobsthal and pell sequence in centro-pelyhedral groups
- Tez No: 389610
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMÜR DEVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada '' Centro-Polyhedral Gruplarda Jacobsthal ve Pell Dizilerinin Orbitlerinin Uzunlukları'' üzerinde duruldu. Bu çalışmanın 2. bölümünde üzerinde çalışılacak gruplar ve lineer indirgemeli diziler tanıtıldı. Ayrıca 2. ve 3. bölümlerde, gerek üzerinde çalışılacak lineer indirgemeli dizilerin faklı gruplara uygulamaları gerekse üzerinde çalışılacak gruplara taşınmış farklı lineer indirgemeli diziler hakkında geniş bilgi verildi. Bu çalışmanın 4. bölümünde Centro-Polyhedral gruplarda Jacobsthal ve Pell dizilerinin orbitlerinin uzunlukları hesaplandı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we discussed the Pell and the Jacobsthal sequences then we examined applications these sequences in centro-polyhedral groups. In section 2, we are given basic information about lineer recurrence sequences and groups which are studied in thesis. Furthermore, in section 2 and section 3, we given detailed information about both applications of lineer recurrence sequences in distinct groups and applications of distinct lineer recurrence sequences in groups which are studied in thesis. In section 4 of this work, we obtain the Pell length, the Jacobsthal length of orbits the centro- polyhedral groups.